W przeddzień 28. rocznicy bestialskiego mordu dokonanego przez komunistyczną bezpiekę na ks. Jerzym Popiełuszce, duszpasterzu ludzi pracy - 18 października br. w Warszawie odbyła się promocja książki Mileny Kindziuk pt. „Matka Świętego. Poruszające świadectwo Marianny Popiełuszko”. - Akceptacja życia takim, jakie jest, matka, która oddaje światu swoje dziecko, nie zatrzymując dla siebie, wiara jako nierozerwalna część życia - takie jest, zdaniem autorki, przesłanie książki. Milena Kindziuk opowiadała o historii powstania książki, o zbieraniu materiałów i spisywaniu przez długie lata wypowiedzi Marianny Popiełuszko, wyrażających wielką mądrość życiową. Zdaniem Mileny Kindziuk, matka ks. Jerzego miała ogromny wpływ na kształtowanie syna kapłana - jego pobożność, prawość charakteru, umiłowanie prawdy. Mówiła o mocnej wierze Marianny Popiełuszko, doświadczanej przez całe życie krzyżami, która mimo tragicznych przeżyć potrafi powiedzieć, że życie było dobre. Brat ks. Jerzego, Józef, opowiadał, jak matka wciąż odmawiała Różaniec, a w polu - „Godzinki”. Swą wiarę przekazała dzieciom i wnukom.
Katarzyna Soborak, notariusz procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego, wyznała, że szybko zdała sobie sprawę z tego, jak duży wpływ miała Marianna Popiełuszko na wybory życiowe dzieci i późniejszą ich drogę.
Ks. Tadeusz Bożełko, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie, w której ks. Jerzy posługiwał, mówił o widocznych owocach jego męczeństwa. Poinformował, że relikwie ks. Jerzego Popiełuszki są już w 40 krajach świata i właśnie udaje się z delegacją do Rzymu, aby je złożyć w bazylice św. Bartłomieja, w kaplicy, w której przechowywane są relikwie męczenników reżimów totalitarnych.
Spotkanie promocyjne odbyło się w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. Prowadził je Krzysztof Ziemiec, znany dziennikarz telewizyjny.
Islandzka policja potwierdziła, że trwa śledztwo w sprawie wypowiedzi katolickiego księdza na temat homoseksualizmu, które mogą naruszać krajowe przepisy zakazujące terapii konwersyjnej. Policja w Reykjaviku oświadczyła, że zbada wypowiedzi księdza prał. Jakoba Rollanda, udzielone islandzkiej telewizji państwowej RÚV na początku marca, aby ustalić, czy należy wszcząć postępowanie karne przeciwko kapłanowi, który pełni również funkcję kanclerza diecezji w Reykjaviku
Ks. Rolland, Francuz, który mieszka na Islandii od dziesięcioleci i zmienił imię z Jacques na Jakob, aby nadać mu bardziej islandzki charakter, stwierdził, że członkowie społeczności LGBTQ nie otrzymują pomocy, jeśli chcą „porzucić ten styl życia”. „Właśnie tego brakuje we współczesnym społeczeństwie. Ci, którzy chcą porzucić ten styl życia, nie otrzymują żadnej pomocy” - powiedział.
O tym, że kino pasyjne w XXI wieku przeżywa renesans, a sztuka filmowa „sięga niejako po materiał gotowy przenosząc go na wielki ekran” - mówił ks. prof. Marek Lis z Uniwersytetu Opolskiego w rozmowie z mediami watykańskimi. Filmoznawca mówiąc o kinie pasyjnym dodał, że filmografia na ten temat jest niesłychanie bogata – liczy setki tytułów, a „zainteresowanie Ewangelią Chrystusa, Jego Męką i nadzieją Zmartwychwstania pozwala widzom na uczestniczenie w ewangeliach audiowizualnych”.
Ks. prof. Marek Lis wskazał, że kino – i szerzej kultura – są miejscami, które pozwalają na doświadczenie obecności Pana Boga. Mówiąc językiem filozoficznym – doświadczyć transcendencji, tego „co podnosi ducha człowieka w stronę wymiaru niewidzialnego, nadprzyrodzonego, Bożego”.
Siostra Anna Maria od Najświętszego Serca, włoska zakonnica, 14 marca skończyła 106 lat! W klasztorze w Seregno (niedaleko Mediolanu) nadal służy i dzieli się refleksjami na temat Ewangelii, nawet za pośrednictwem YouTube!
Jasna „w myślach i słowach” 106-letnia zakonnica – której prawdziwe imię brzmi Anna Perfumo – należy do Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Najświętszego Sakramentu. Jak donosi włoski dziennik Il Giorno, pomimo podeszłego wieku, nadal codziennie uczestniczy w adoracji eucharystycznej, nawet w nocy, i pomaga w klasztornej infirmerii, opiekując się chorymi zakonnicami.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.