Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 43/2012, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Amazonki

„Nie ma rzeczy niemożliwych”

Kobiety po chorobie nowotworowej piersi - amazonki 6 października po raz 15. pielgrzymowały na Jasną Górę. „Nie ma rzeczy niemożliwych” - śpiewały uczestniczki pielgrzymki. Przyjechały również kobiety, które niedawno dowiedziały się o tym, że są chore. - Jest to najważniejszy dzień w roku dla nas wszystkich, dla kobiet z chorobą nowotworową - powiedziała Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskich Amazonek. - To 15. Ogólnopolska Pielgrzymka, ale są z nami Czeszki, Niemki, Słowaczki, koleżanka ze Stanów Zjednoczonych, Białorusinki, koleżanka z Izraela, więc tak naprawdę ta pielgrzymka robi się nie ogólnopolska, ale międzynarodowa, a my tym swoim zapałem zarażamy cały świat, pokazujemy, że trzeba walczyć, nie poddawać się i dziękować za każdy przeżyty dzień.
Mszy św. pielgrzymkowej przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. Nazwał on pielgrzymujące kobiety „podziwianymi bohaterkami codzienności”, znoszącymi mężnie swe cierpienia. - Swoim przykładem pełnego zaufania Bogu, odwagą dawania świadectwa w walce z chorobą i cierpieniem, nie tylko fizycznym, ale i psychicznym, służycie innym, może mniej odważnym od was. Dzielicie się swoim doświadczeniem, podtrzymując tych właśnie słabych na duchu - mówił bp Długosz.
Pielgrzymka jest także apelem do kobiet zdrowych, by pamiętały o badaniach profilaktycznych.

Rodzina Różańcowa

Różaniec ratuje Polskę i świat

Uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Różańcowej odbyły się na Jasnej Górze 7 października. Obecni byli członkowie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali: o. Bogumił Schab, dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, i o. Stanisław Turek, który prowadził trzydniowe rekolekcje dla Rodziny Różańcowej, poprzedzające pielgrzymkę. Słowa powitania wypowiedział o. Roman Majewski, przeor sanktuarium, który uświadomił wszystkim, że modlitwa różańcowa ratuje Polskę i świat.
W homilii abp Depo mówił: - W tej ogólnopolskiej pielgrzymce wiary potwierdzamy, że człowieka, który modli się tajemnicami Różańca św., nie wolno odłączać od ziemi, z której zanosi swoją modlitwę, od piękna jej krajobrazu, który już swoim wielobarwnym istnieniem mówi o Bogu i woła do Boga. Wśród swoistej mozaiki modlitw ludzkich na naszej ziemi znajdujemy dwa szczególne obrazy bliskości Maryi i uczenia się wraz z Nią tajemnic Chrystusa - Jej Syna i Kościoła. To październikowy wieniec różańcowy i majowe wieczorne śpiewanie Litanii Loretańskiej w kościołach i przy kapliczkach przydrożnych. Ośmielam się powiedzieć, że to nas nadal odróżnia od narodów Europy i świata. Odróżnia mocno, ale od nas zależy, czy będziemy wierni temu testamentowi Maryi: „Uczyńcie wszystko, co Mój Syn wam powie” (por. J 2,5).

Wdzięczność olimpijki

Anita Włodarczyk na Jasnej Górze

Srebrna medalistka w rzucie młotem na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie - Anita Włodarczyk modliła się 7 października w Sanktuarium Jasnogórskim. Podczas Mszy św. odprawionej w Kaplicy Cudownego Obrazu dziękowała za swoje osiągnięcia sportowe.
- Jestem osobą wierzącą i codziennie, kiedy modlę się, myślę też o zawodach, dziękuję Bogu za każdy przeżyty dzień i proszę o następny. Na pewno Bóg jest obecny na moich konkursach, wzmacnia mnie i dodaje mi sił - powiedziała Anita Włodarczyk.
Po Eucharystii podprzeor Jasnej Góry o. Sebastian Matecki wręczył Anicie Włodarczyk pamiątkowy ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej, a także oprowadził olimpijkę po Bibliotece Jasnogórskiej.
- Kiedy Anita zdobyła srebrny medal, zasugerowałem jej, że teraz kolej na pielgrzymkę dziękczynną na Jasną Górę, co uznała rzeczywiście za jak najbardziej słuszne i stosowne - powiedział ks. Tomasz Lubaś, dyrektor generalny Edycji Świętego Pawła - wydawnictwa, które w czerwcu 2012 r. wydało „Ewangelię dla sportowca i kibica”. Publikacja ta składa się z czterech Ewangelii i świadectw kilkunastu sportowców, m.in. Anity Włodarczyk.

Krótko

2 października siatkarze Wkręt-met AZS Częstochowa zawierzyli sportowe zmagania kolejnego sezonu. Na Apelu Jasnogórskim obecni byli także trenerzy, przedstawiciele sponsorów, sympatycy AZS-u, a także prezes Klubu Konrad Pakosz.

6 października trzech braci paulinów złożyło śluby wieczyste w Zakonie św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Byli to: br. Ireneusz Bekier, br. Sylwester Sułek, br. Szczepan Horodyski. Eucharystii przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

6 października odbył się 32. Dzień Skupienia Katolickich Prawników Polskich. Obecni byli prawnicy, sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, radcy prawni, notariusze, pracownicy administracji oraz komornicy, łącznie kilkaset osób. Towarzyszył im ks. dr Jan Pasierbek, krajowy duszpasterz prawników. Mszy św. przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy.

6 października przybyła 6. Pielgrzymka Pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Obecni byli dyrektorzy i pracownicy sanepidów z rodzinami. Przybył główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz.

6 października modlili się maturzyści archidiecezji przemyskiej w liczbie ok. 4,5 tys. osób wraz z bp. Adamem Szalem.

7 października na Jasnej Górze modlili się drukarze, poligrafowie i wydawcy ze wszystkich stron Polski, podczas dorocznej Pielgrzymki Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga. Damy i kawalerowie bractwa uczestniczyli we Mszy św. odprawionej pod przewodnictwem ks. dr. Jacka Molki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zlikwidował Komitet ds. Światowego Dnia Dzieci

2026-02-13 17:44

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Dzieci

Papież Leon XIV

Vatican Media

Leon XIV zlikwidował Papieski Komitet ds. Światowego Dnia Dzieci. Organizację tego wydarzenia zlecił Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Najbliższe obchody Dnia zaplanowane są na 25-27 września w Watykanie.

Komitet powstał decyzją papieża Franciszka w 2024 roku jako autonomiczny organ Kurii Rzymskiej. W sierpniu ub.r. Leon XIV podporządkował go Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Obecnie Komitet został rozwiązany. Papież uzasadnił to chęcią wsparcia „synergii i skuteczniejszej pracy w realizacji tej szlachetnej inicjatywy”.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat Dykasterii Nauki Wiary ws. Bractwa św. Piusa X

2026-02-12 13:46

[ TEMATY ]

Dykasteria Nauki Wiary

Bractwo św.Piusa X

Włodzimierz Rędzioch

W Watykanie odbyło się spotkanie prefekta Dykasterii Nauki Wiary z przełożonym Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Kard. Fernández zaproponował Bractwu podjęcie dialogu teologicznego, którego celem byłoby ustalenie minimalnych wymogów dla pełnej komunii z Kościołem katolickim. Warunkiem wstępnym jest jednak zawieszenie decyzji o udzieleniu przez Bractwo święceń biskupich.

Jak informuje oficjalny komunikat, spotkanie odbyło się w Dykasterii Nauki Wiary za zgodą Ojca Świętego. Trzeba przypomnieć, że bezpośrednią przyczyną zaproszenia ks. Davide Pagliaraniego na rozmowy do Watykanu była decyzja Bractwa o udzieleniu święceń biskupich bez mandatu Ojca Świętego. Zaplanowane są one na lipiec tego roku.
CZYTAJ DALEJ

Francja: biskupi apelują o modlitwę i post przed głosowaniem ws. eutanazji

2026-02-13 20:27

[ TEMATY ]

Francja

eutanazja

post

Adobe.Stock.pl

Francuscy biskupi katoliccy ogłosili dzień modlitwy i postu przed ostatecznym głosowaniem w parlamencie nad ustawą „o czynnej pomocy w umieraniu”. Odbędzie się on w pierwszy piątek Wielkiego Postu, 20 lutego.

Przyjęty przez Zgromadzenie Narodowe w maju ub.r. i odrzucony przez Senat w styczniu br. projekt ustawy wrócił do Zgromadzenia Narodowego. Debata deputowanych rozpocznie się 16 lutego, zaś na 24 lutego zaplanowano definitywne głosowanie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję