Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Audiencja generalna

W jedności z powodzianami w Polsce

W katechezie wygłoszonej 11 sierpnia podczas audiencji generalnej w Castel Gandolfo Ojciec Święty mówił o męczeństwie, które jest całkowitym wyrazem miłości do Boga. Benedykt XVI podkreślił, że wszyscy, zwłaszcza w obecnych czasach, w których wydają się dominować egoizm i indywidualizm, musimy podjąć, jako pierwsze i podstawowe zadanie, wzrastanie każdego dnia w coraz większej miłości ku Bogu i ku braciom, aby w ten sposób przemieniać świat i nasze życie.
Pozdrawiając pielgrzymów niemieckojęzycznych, Papież mówił o św. Maksymilianie Marii Kolbem, kapłanie męczenniku, którego wspomnienie liturgiczne przypada 14 sierpnia. - Swym dobrowolnym pójściem do bunkra głodowego uratował w piekle Auschwitz niewinnego ojca rodziny i tym samym przełamał bezsens przemocy. To poruszające świadectwo wiary, nadziei i miłości zachęca również nas do pójścia za Chrystusem i wzrastania każdego dnia w miłości do Boga i człowieka - podkreślił Benedykt XVI.
Zwracając się do Polaków, Papież powiedział: - Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków. Jednoczę się duchowo z tymi, którzy w ostatnich dniach ucierpieli z powodu powodzi. Proszę Boga, aby dał im siły do znoszenia przeciwności i pobudził serca ludzi dobrej woli do ofiarnej i skutecznej pomocy. Niech Bóg wam błogosławi!

Przesłanie papieskie

Do Wspólnoty Ekumenicznej z Taizé

Reklama

W papieskim przesłaniu do Wspólnoty z Taizé z okazji przypadającej w sierpniu 70. rocznicy jej powstania i 5. rocznicy śmierci Brata Rogera czytamy: „Brat Roger dał świadectwo ekumenizmu świętości. Niech ono będzie nam natchnieniem w drodze do jedności”. W imieniu Benedykta XVI przesłanie wystosował kard. Tarcisio Bertone.
„Jako niestrudzony świadek Ewangelii pokoju i pojednania - napisał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - Brat Roger był pionierem na trudnej drodze do jedności uczniów Chrystusa. 70 lat temu zapoczątkował on Wspólnotę, do której nadal przybywają młodzi z całego świata poszukujący sensu swego życia. Wspólnota przyjmuje ich z modlitwą i pozwala im doświadczyć osobistej relacji z Bogiem”.
Kardynał podkreślił, że Brat Roger, który wszedł już do wiecznej radości, wciąż do nas przemawia. „Niech wasza wspólnota nadal żyje jego charyzmatem i promieniuje nim na innych, zwłaszcza na młode pokolenia” - czytamy w papieskim przesłaniu. „Ojciec Święty modli się o Boże błogosławieństwo zarówno dla braci ze Wspólnoty z Taizé, jak i dla tych, którzy wraz z wami dążą do jedności uczniów Chrystusa, w szczególności młodych” - zapewnił kard. Bertone.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bazylika św. Piotra

Najpopularniejsza atrakcja wśród turystów

Bazylika św. Piotra jest najpopularniejszą bezpłatną atrakcją turystyczną w Europie. Listę 10 najczęściej odwiedzanych miejsc zamykają wykopaliska archeologiczne w podrzymskiej Ostia Antica oraz Canal Grande w Wenecji.
Wiceburmistrz Rzymu Marco Cutrufo jest zadowolony z tak wysokiej pozycji Bazyliki św. Piotra, „co jest również potwierdzeniem atrakcyjności Rzymu”. Podkreślił, że większość spośród 12 mln pielgrzymów i turystów (97 proc.) odwiedzających w ciągu roku stolicę Włoch przebywa tylko w centrum metropolii.

Oblegana witryna

www.vatican.va

Oficjalną stronę internetową Watykanu - www.vatican.va odwiedza każdego dnia 3 mln osób z całego świata. Poinformował o tym odpowiedzialny za Internet Stolicy Apostolskiej Lucio Adrian Ruiz w wywiadzie dla watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”.
Największym zainteresowaniem cieszy się strona poświęcona Benedyktowi XVI.
Watykański specjalista od Internetu zapowiedział, że w przyszłości może się też pojawić wersja w języku arabskim i rosyjskim, istnieją bowiem plany rozszerzenia wersji językowych. Dotychczas watykańska strona jest dostępna w ośmiu językach, m.in. w języku chińskim.

Na blogach piszą

Obrazek z nocy przed Pałacem Prezydenckim: grupa kilkunastu starszych ludzi stoi w skupieniu wokół krzyża, modli się szeptem. Za nimi kłębowisko ludzi, głównie młodych, którzy gadają, śmieją się, krzyczą, obściskują się, omawiają kolejne akcje przeciwko krzyżowi, wyśmiewają przyniesione transparenty, błyskają fleszami nad głowami zgromadzonych.
Obowiązkowo muszą przyjść pod Pałac (choć mogą przejść drugą stroną Krakowskiego Przedmieścia) i przystanąć na chwilę. Koniecznie. Stanąć jak najbliżej modlących się. Niemal ocierać się o nich. Stanąć tak, żeby słyszeli, co się mówi, żeby czuli smród spoconego całodzienną aktywnością ciała, żeby poczuli oddech na plecach, żeby czuli odór wypitego piwa, kawy, wypalonych papierosów. Żeby wiedzieli, że nie są sami, że tuż za ich plecami roi się od prześmiewców, którzy nimi gardzą, mają za fanatyków, miłośników obsesji, kandydatów do Tworek, ludzi gorszej kategorii. Żeby nie mieli spokoju.
Stanisław Żaryn

Pod Pałacem Prezydenckim został wypuszczony dżin nienawiści do krzyża. Padły pod jego adresem takie słowa i wykonano w jego stronę takie gesty, że kwalifikuje się to do narodowej ekspiacji. Coś pękło w przestrzeni publicznej, co sprawi, że nie będzie ona już taka sama. Splugawiono ważny symbol, pokazano, że nie ma świętości, której nie dałoby się sprowadzić do parteru.
Maciej Eckardt

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie

[ TEMATY ]

nominacja

dyplomacja

diecezja kielecka

kolegium.opoka.org

Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.

Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 roku w Małogoszczu k. Kielc. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 roku z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku – Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na uniwersytecie Santa Croce, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.
CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Pokoju

uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Święta Boża Rodzicielka ze świdnickiej katedry

Święta Boża Rodzicielka ze świdnickiej katedry

1 stycznia - w ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia a zarazem pierwszy dzień nowego roku kalendarzowego Kościół katolicki obchodzi uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Ponadto 1 stycznia Kościół obchodzi Światowy Dzień Pokoju, ustanowiony w 1968 r. przez papieża Pawła VI.

Boskie macierzyństwo jest pierwszym i najważniejszym przywilejem Maryi, z którego wynikają wszystkie inne przyczyny jej czci i szczególnej roli w Kościele. Święto Boskiego Macierzyństwa wprowadził do liturgii papież Pius XI w 1931 r., chcąc w ten sposób uczcić 1500. rocznicę Soboru Efeskiego (431 r.), na którym przyznano Maryi tytuł "Theotokos" (Bogarodzica).
CZYTAJ DALEJ

Wrócić do tego, co najważniejsze

2026-01-01 20:26

Biuro Prasowe AK

- Noc sylwestrowa spotyka się z tajemnicą wiary. Świat mówi: „Nowy Rok, nowy start, nowe postanowienia”. A Kościół mówi: „ten sam start, to samo dziecko, ta sama miłość, ta sama wierność Boga”. Nie wszystko musi być nowe, by było zbawcze. Czasem wystarczy wrócić do tego, co najważniejsze – mówił bp Robert Chrząszcz podczas Pasterki Noworocznej w Bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie.

Na początku o. Grzegorz Siwek OFMConv wyraził radość z obecności bp. Roberta Chrząszcza. – Cieszę się, że tak możemy rozpocząć Nowy Rok: z hymnem pochwalnym na ustach. Niech Bóg prowadzi nas ku zbawieniu w nowym roku – dodał. Biskup zauważył, że w pierwszych minutach 2026 r. zebrani chcą wyprosić łaski dla siebie, ale także dla całego miasta i diecezji. – Chcemy być przy Bogu wiedząc, że do Niego należy czas – zaznaczył.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję