Reklama

Polska

Życzenia Przewodniczącego Episkopatu dla abp. Józefa Guzdka

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki przesłał na ręce abp. Józefa Guzdka, nowego metropolity białostockiego życzenia z okazji ingresu do katedry białostockiej. "Życzę Księdzu Arcybiskupowi wiary Apostoła Piotra dla utwierdzania i kontynuowania dzieła Chrystusowego w Archidiecezji Białostockiej w miłości i w prawdzie" - napisał abp Gądecki w liście gratulacyjnym.

[ TEMATY ]

ingres

abp Stanisław Gądecki

bp Józef Guzdek

Episkopat News

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przewodniczący Episkopatu zapewnił nowego metropolitę białostockiego o modlitwie. Przytoczył też dekret o pasterskich zadaniach biskupów w Kościele Christus Dominus. "Życzę odwagi oraz przenikliwego umysłu w nauczaniu prawd Ewangelii Chrystusowej. Życzę niegasnącego zapału w uświęcaniu tych, którzy poprzez Chrzest zostali włączeni w Mistyczne Ciało Chrystusa, którym jest Kościół. Życzę determinacji w prowadzeniu wiernych niepowtarzalnymi drogami Ducha Świętego. Wreszcie życzę żarliwego serca w odnajdywaniu tych, którzy zeszli z drogi Bożej prawdy" - napisał abp Gądecki.

Na zakończenie listu powierzył abp. Guzdka Maryi - Królowej Apostołów. "Niech Maryja – Królowa Apostołów, będzie orędowniczką w wypełnianiu owej potrójnej misji apostolskiej nauczania, uświęcania i prowadzenia" - czytamy w liście.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

BP KEP

Publikujemy pełny tekst listu:

Warszawa, dnia 4 września 2021 roku

Ekscelencjo,

Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie Metropolito,

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę złożyć jak najserdeczniejsze życzenia z okazji dzisiejszego ingresu do katedry białostockiej.

Zapewniam o modlitwie wiernych i pasterzy Kościoła w Polsce zarówno w intencji Księdza Arcybiskupa, jak i w intencji Ludu Bożego, powierzonego pasterskiej trosce Waszej Ekscelencji.

Reklama

W dekrecie o pasterskich zadaniach biskupów w Kościele Christus Dominus czytamy: «Biskupi zaś, ustanowieni również przez Ducha Świętego, zajmują miejsce Apostołów jako pasterze dusz, otrzymali też oni posłannictwo, by łącznie z Biskupem Rzymskim i pod jego zwierzchnictwem nadawać trwałość dziełu Chrystusa, wiecznego Pasterza. Chrystus bowiem dał Apostołom i ich następcom nakaz oraz władzę, by nauczali wszystkie narody, by uświęcali ludzi w prawdzie i żeby byli ich pasterzami. Biskupi zatem przez danego sobie Ducha Świętego stali się prawdziwymi i autentycznymi nauczycielami wiary, kapłanami i pasterzami».

Życzę Księdzu Arcybiskupowi wiary Apostoła Piotra dla utwierdzania i kontynuowania dzieła Chrystusowego w Archidiecezji Białostockiej w miłości i w prawdzie. Życzę odwagi oraz przenikliwego umysłu w nauczaniu prawd Ewangelii Chrystusowej. Życzę niegasnącego zapału w uświęcaniu tych, którzy poprzez Chrzest zostali włączeni w Mistyczne Ciało Chrystusa, którym jest Kościół. Życzę determinacji w prowadzeniu wiernych niepowtarzalnymi drogami Ducha Świętego. Wreszcie życzę żarliwego serca w odnajdywaniu tych, którzy zeszli z drogi Bożej prawdy.

Niech Maryja – Królowa Apostołów, będzie orędowniczką w wypełnianiu owej potrójnej misji apostolskiej nauczania, uświęcania i prowadzenia.

Z wyrazami szacunku, przesyłam braterskie pozdrowienia w Chrystusie Panu,

+Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

____________________

Jego Ekscelencja

Ksiądz Arcybiskup Józef Guzdek

Metropolita Białostocki

2021-09-04 13:37

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: lekarstwem na powszechne dziś poczucie samotności jest jedność z Bogiem

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Cała Europa przeszła po wojnie rewolucję wyzwalania się z wszelkich więzów, które uznano za krępujące - powiedział dziś w Janowie Podlaskim abp Stanisław Gądecki. Dodał, że spowodowało to samotność człowieka, tymczasem, jak podkreślił, lekarstwem na powszechne dziś poczucie samotności jest jedność z Bogiem.

Przewodniczący KEP wygłosił homilię podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w janowskiej Kolegiacie Świętej Trójcy, której dziś nadano tytuł bazyliki mniejszej. Liturgii, podczas której ogłoszono papieską decyzję, przewodniczył nuncjusz apostolski abp. Salvatore Pennacchio. W uroczystości uczestniczył polski episkopat, który w tych dniach obraduje w Janowie Podlaskim.
CZYTAJ DALEJ

Papież wzywa do różańcowej modlitwy w intencji pokoju

2025-10-26 13:19

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

różańcowa modlitwa

w intencji pokoju

PAP

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Po odmówieniu „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zapewnił o swej modlitwie w intencji ofiar powodzi, które nawiedziły Meksyk a także wezwał do różańcowej modlitwy w intencji pokoju.

Drodzy Bracia i Siostry!
CZYTAJ DALEJ

Rozpaleni - zapisy już trwają!

2025-10-27 04:26

materiały prasowe

W ramach przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania wkrótce odbędzie się kolejna edycja spotkania pt. „Rozpaleni”.

W ostatnią sobotę listopada w hali Targów Lubelskich zgromadzi się 1500 młodych osób. Kilkugodzinne spotkanie, wypełnione radosną obecnością i modlitwą młodych, już na stałe zagościło w kalendarzu wydarzeń diecezjalnych. – Celem wydarzenia jest ukazanie młodego i radosnego Kościoła, któremu zależy bardzo na rozwoju ludzkim oraz duchowym młodzieży, przedstawienie sensu bierzmowania oraz ewangelizacja i zintegrowanie grup parafialnych przed rozpoczęciem roku formacyjnego – wyjaśnia ks. Mateusz Wójcik, dyrektor spotkania organizowanego przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży we współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję