Reklama

„Mater Verbi” 2010

W sobotę, 18 września, pod hasłem „Ku chwale ołtarzy. Przed beatyfikacją sługi Bożego Jana Pawła II” odbyła się XIV Pielgrzymka Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę. Tegoroczne pielgrzymowanie rozpoczęła uroczysta Eucharystia w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem i z homilią ordynariusza diecezji drohiczyńskiej, bp. Antoniego Dydycza.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Druga część uroczystości odbyła się w auli siedziby „Niedzieli”. Ważną chwilą pielgrzymki było wręczenie przez redaktora naczelnego pisma, ks. inf. dr. Ireneusza Skubisia medali „Mater Verbi”. „Nagroda ta ma podwójny wymiar. Część laureatów otrzymuje ją za ewangelizacyjne wykorzystanie środków społecznego komunikowania myśli, wspieranie rozwoju katolickich mediów oraz za wkład w kulturę narodową, patriotyzm, a także szczególną współpracę z «Niedzielą». Drugi wymiar nagrody związany jest z zaistnieniem naszego tygodnika w edycjach diecezjalnych. To jest forma podziękowania wszystkim kapłanom i osobom zaangażowanym w propagowanie «Niedzieli» i zachęcanie do lektury tygodnika, gdyż bez pomocy księży nie ruszylibyśmy z miejsca” - zaznacza redaktor naczelny, ks. inf. dr. Ireneusz Skubiś.
Podczas tegorocznej pielgrzymki medalem „Niedzieli” zostały uhonorowane 52 osoby. Na zaszczytnej liście nagrodzonych znaleźli się także przedstawiciele naszej diecezji. Jako wyraz uznania i wdzięczności za zaangażowanie w ewangelizację przez media, za promocję i życzliwość dla „Niedzieli” nagrodę „Mater Verbi” otrzymali: ks. prał. Józef Lenda oraz ks. Tomasz Zmarzły.
Ks. prał. Józef Lenda to wieloletni proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym, budowniczy świątyni pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, znany, zasłużony propagator kultu Matki Bożej, zacny kapłan, serdeczny przyjaciel „Niedzieli”, bardzo życzliwy dla naszych kolporterów (parafia często gości na łamach „Niedzieli Sosnowieckiej”).
ZT z Będzina to historyk sztuki (odbywa studia doktoranckie z zakresu historii sztuki na UKSW w Warszawie), jest sekretarzem diecezjalnej Komisji ds. Budowy i Konserwacji Kościołów i Budynków Kościelnych; autorem cyklu na łamach „Niedzieli Sosnowieckiej” - Ze skarbca diecezji sosnowieckiej, prezentującej najważniejsze obrazy Maryi w kościołach diecezji sosnowieckiej.
Medal „Mater Verbi” otrzymał także senator RP Czesław Ryszka.
„Wiadomość o uhonorowaniu mnie medalem «Mater Verbi» Tygodnika Katolickiego «Niedziela» przyjąłem trochę z niedowierzaniem, gdyż nie spodziewałem się tego wyróżnienia. Ta nagroda przeznaczona dla osób angażujących się w wydawanie i rozpowszechnianie tygodnika z pewnością należy się również wielu osobom, które nie tylko rozpowszechniają czytelnictwo prasy katolickiej, ale przede wszystkim cenią wartość słowa i potrafią go wykorzystać dla dobra innych. Cieszę się, że do grona tych osób zostałem i ja zaliczony. Wśród historyków sztuki istnieje taka zasada, że «aby widzieć, trzeba wiedzieć» i «aby wiedzieć, trzeba widzieć». Myślę, że ukazywanie na łamach prasy wiadomości o tym, m.in. co należy do skarbca diecezji sosnowieckiej może być dla innych inspiracją, by zobaczyć wokół nas te obiekty sztuki człowieka, które stanowią wspaniały wyraz historii oraz świadectwo wiary licznych ludzi. Odbierając to wyróżnienie nie myślałem o sobie, lecz reprezentowałem na forum ogólnopolskim całą diecezję sosnowiecką i wszystkich, którzy tworzą jej rzeczywistość. Jak każda nagroda, również i ta jeszcze bardziej mobilizuje do większego zaangażowania oraz potwierdza słuszność podjętych kroków” - powiedział laureat tegorocznej nagrody „Mater Verbi”, historyk sztuki, ks. Tomasz Zmarzły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paulina Jaricot. Ta, która uwierzyła w moc Różańca

Niedziela Ogólnopolska 21/2022, str. 14-15

[ TEMATY ]

Paulina Jaricot

missio.org.pl

Paulina Jaricot, założycielka Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary

Paulina Jaricot, założycielka Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary

Założyła Żywy Różaniec i „Bank Niebios”. 22 maja 2022 r. Paulina Jaricot została beatyfikowana.

Paulina Jaricot była rozkochana w słowie Bożym, w Kościele i Eucharystii. Teraz przez jej beatyfikację doświadczamy tego, że Pan Bóg upomina się o osoby, które Jemu się poświęcają – mówi ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM) i dodaje: – Paulina Jaricot jest dla mnie taką osobą, która swoim życiem, zaangażowaniem i uporem pokazała, jak bardzo ważne jest zaufanie Panu Bogu. Stworzyła dwa ogromne przedsięwzięcia: Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary i Dzieło Żywego Różańca.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: ochrona prawa do życia fundamentem wszystkich praw człowieka

2026-01-09 13:01

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican News

Społeczeństwo jest zdrowe i naprawdę się rozwija tylko wtedy, gdy chroni świętość życia ludzkiego i aktywnie działa na rzecz jego promowania - zaznaczył Ojciec Święty w przemówieniu do członków Korpusu Dyplomatycznego z okazji wymiany życzeń na początku nowego roku. Współczesne wyzwania, kwestia pokoju, poszanowanie godności każdej osoby ludzkiej, międzynarodowe prawo humanitarne, rodzina – jak informuje Vatican News, to główne kwestie, które poruszył Leon XIV podczas wystąpienia.

Ojciec Święty zwrócił uwagę na kluczową rolę rodziny, w której w pełni objawia się prawda o tym, że człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga. Instytucja rodziny stoi dziś przed wyzwaniami jakimi są: zaniedbywanie i niedocenianie jej podstawowej roli społecznej oraz rozbite i cierpiące rodziny, które mierzą się z wewnętrznymi trudnościami, niepokojącymi zjawiskami, w tym przemocą domową.
CZYTAJ DALEJ

Lubelskie: 1,5 promila alkoholu we krwi miał noworodek urodzony w tomaszowskim szpitalu

2026-01-09 19:39

[ TEMATY ]

alkohol

noworodek

henriethaan/pixabay.com

Ponad 1,5 promila alkoholu we krwi miał noworodek, którego pijana 38-latka urodziła w szpitalu miejskim w Tomaszowie Lubelskim – podała w piątek policja. Służby badają, czy kobieta naraziła swoje dziecko na niebezpieczeństwo.

Oficer prasowy tomaszowskiej policji Aneta Brzykcy poinformowała, że kobietę w zaawansowanej ciąży przewieziono do lecznicy w czwartek. Badanie krwi wykazało blisko 3 promile alkoholu. Ze względu na bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia nienarodzonego dziecka lekarz zadecydował o natychmiastowym rozwiązaniu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję