Reklama

Krasnobród 2010

Dzień Wspólnoty Oaz Rekolekcyjnych

Jeśli ktoś chciałby napełnić się entuzjazmem, zobaczyć rozmodlone dzieci i młodzież, poczuć prawdziwą radość w Duchu Świętym, powinien przyjechać do Krasnobrodu na Dzień Wspólnoty Oaz Rekolekcyjnych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie ulega wątpliwości, że zamysł ks. Franciszka Blachnickiego, polegający na przeżywaniu wakacyjnych rekolekcji jest wciąż aktualny. Często gdy rozmawia się z rodzicami uczestników rekolekcji, można usłyszeć, że ich dzieci wróciły do domów pozytywnie odmienione. Wiele elementów składa się na ten fenomen oazy, ale najważniejszym z nich jest cudowne działanie Ducha Świętego.
Spotkanie zwane Dniem Wspólnoty odbyło się 9 lipca br. w kościele pw. Ducha Świętego w Krasnobrodzie, gdzie posługę proboszcza pełni ks. Roman Sawic, moderator Ruchu Światło-Życie naszej diecezji. Zgromadzili się na nim uczestnicy rekolekcji, zaproszeni goście, rodzice i przyjaciele oazowiczów, a także mieszkańcy Krasnobrodu. Rekolekcje w terminie od 27 czerwca do 12 lipca odbywały się w trzech miejscach: Oaza Dzieci Bożych w Mokrem, Oaza Nowej Drogi w Różańcu oraz Oaza Nowego Życia zerowego stopnia w Korchowie. W rekolekcjach posługiwali kapłani diecezjalni: ks. Leszek Boryło, ks. Piotr Grzechnik, ks. Marek Mazurek, ks. Maciej Lewandowski, ks. Michał Skubis i ks. Tomasz Pachuta. Również wiele innych osób było zaangażowanych w przebieg rekolekcji: animatorzy, wolontariusze, dobroczyńcy. Dzień Wspólnoty to nie tylko czas dziękczynienia za wszystkie dary otrzymane podczas rekolekcji, ale także prezentacja poszczególnych wspólnot.
Wszyscy spotkali się na placu przed kościołem ok. godz. 10.00. Po powitaniu nastąpiły prezentacje oaz. Każda wspólnota przygotowała krótkie scenki ukazujące istotę rekolekcji, znaki oazy w formie proporców oraz piosenki. Na uwagę zasługują pełne humoru występy najmłodszych oazowiczów, którzy w krzywym zwierciadle ukazywali propozycje współczesnego świata oraz wartości, jakie niesie ze sobą życie duchowe. Najlepsze polskie kabarety nie powstydziłyby się sceny imitującej koncert muzyki metalowej. Tematem przewodnim innych przedstawień było hasło roku formacyjnego w Ruchu Światło-Życie: „Słuchać Pana”. Choroba współczesnego pokolenia dzieci i młodzieży to wielkie problemy z koncentracją, a więc ten temat pracy formacyjnej wychodzi naprzeciw konkretnym potrzebom. Jednocześnie podkreśla wagę poznawania Pisma Świętego na każdym etapie życia, od popularnych Biblii w obrazkach do medytacji biblijnych.
Ok. 11.00 rozpoczęła się Godzina Świadectw, podczas której uczestnicy rekolekcji opowiadali o swoich przeżyciach, dzielili się działaniem Boga, jakiego doświadczyli w przeciągu ostatnich dni. Po tych wzruszających chwilach nastąpiło przygotowanie do Eucharystii. Po raz kolejny utworzyła się - wedle określenia bp. Wacław Depo - oazowa orkiestra, w której śpiewało kilkadziesiąt osób, a pośród instrumentów można było znaleźć saksofony, skrzypce, gitary, organy i bębenki. Eucharystii przewodniczył ks. Roman Sawic. W homilii mówił o obecności Ducha Świętego w procesie formacji oazowej. Ukazywał, że wysiłki ludzi posługujących w Ruchu Światło-Życie zostają stopione z mocą Ducha Świętego, obecnego w Kościele poprzez dar Pięćdziesiątnicy.
Po Mszy św. miała miejsce Agapa, czyli wspólny posiłek, czas dzielenia się i czas osobistych spotkań. Finałem Dnia Wspólnoty jest zawsze nabożeństwo zwane Godziną Odpowiedzialności i Misji. Podczas tego nabożeństwa składane są deklaracje Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, czyli dzieła polegającego na podjęciu dobrowolnej abstynencji od alkoholu w intencji ocalenia narodu od plagi alkoholizmu.
Dzień Wspólnoty zakończył się odśpiewaniem pieśni „Zjednoczeni w Duchu”. To spotkanie było mocnym akordem kończącym rekolekcje. Po nim nastąpiły jeszcze dwa dni wspólnej modlitwy i zabawy. A po rekolekcjach młodzi chrześcijanie wrócili do domów, aby w swoich środowiskach być solą ziemi i światłem świata (por. Mt 5, 13-16).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Diecezja u progu peregrynacji

O historycznym dla diecezji wydarzeniu, które rozpocznie się w uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej, mówił biskup świdnicki podczas specjalnej konferencji prasowej.

Czwartkowe spotkanie dla mediów na pl. św. Jana Pawła II poświęcono zbliżającej się wielkimi krokami peregrynacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
CZYTAJ DALEJ

To jedyna taka schola. Siostry z różnych zgromadzeń śpiewają co tydzień przy grobie św. Jana Pawła II

2026-08-13 16:28

Vatican Media

Siostry z różnych zgromadzeń tworzą Scholę św. Jana Pawła II

Siostry z różnych zgromadzeń tworzą Scholę św. Jana Pawła II

Co czwartek ich głosy rozbrzmiewają przy grobie św. Jana Pawła II. Dla jednych jest to kontynuacja szczególnej więzi z Papieżem Polakiem, dla innych przede wszystkim służba pielgrzymom. Siostry z różnych zgromadzeń tworzą w Bazylice Watykańskiej Scholę św. Jana Pawła II. „Pamiętamy również o tych, którzy chcieliby tutaj być, ale nie mogą” – mówią Vatican News.

Czwartkowa polska Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II od lat gromadzi pielgrzymów przybywających do Rzymu. Dzięki transmisjom uczestniczą w niej również wierni w Polsce i innych krajach. O oprawę muzyczną liturgii troszczą się siostry zakonne, którym przed laty powierzono zadanie stworzenia scholi i prowadzenia wspólnego śpiewu.
CZYTAJ DALEJ

15 sierpnia: święcenie ziół – zwyczaj stary i ciągle żywy

2026-08-13 19:55

Karol Porwich/Niedziela

Przypadająca 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wiąże się nierozłącznie ze święceniem ziół, toteż w pobożności ludowej nosi ona nazwę święta Matki Boskiej Zielnej lub Korzennej. W kościołach są wówczas święcone zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. W sanktuariach maryjnych gromadzą się wielkie rzesze pielgrzymów.

Zwyczaj obchodzenia tego święta sięga V wieku i jest rozpowszechniony w całym chrześcijaństwie. Jednocześnie należy zaznaczyć, że Nowy Testament nigdzie nie wspomina o ostatnich dniach życia, śmierci i o Wniebowzięciu Matki Bożej. Nie ma Jej grobu ani Jej relikwii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję