Reklama

Niedziela Sandomierska

Bp Nitkiewicz: księża powinni włączyć się w obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Wszyscy księża ze swoimi wiernymi oraz siostry zakonne, bez względu na to, czy na ich terenie są wspólnoty innych wyznań powinni włączyć się w obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan – wskazywał bp Krzysztof Nitkiewicz podczas spotkania księży dziekanów 20 stycznia w Sandomierzu.

[ TEMATY ]

Sandomierz

bp Krzysztof Nitkiewicz

Artur Stelmasiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczynając spotkanie, bp Krysztof Nitkiewicz przypomniał o trwającym Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan. Hierarcha zwrócił uwagę na to, że Ekumenizm daje prawdziwy obraz Boga kochającego wszystkie swoje dzieci i człowieka.

– Od dzieciństwa przyzwyczailiśmy się do pewnego sposobu myślenia i działania, który obejmuje także sferę posługi duszpasterskiej. To jest fundament niezbędny do tego, aby budowla naszego życia była stabilna i nie runęła. Ekumenizm nie burzy tej konstrukcji ale poszerza wizję rzeczywistości. Daje bardziej prawdziwy obraz Boga kochającego wszystkie swoje dzieci i człowieka, który jest zawsze naszym bratem i siostrą. Mówi, że nie jesteśmy samowystarczalni i powinniśmy uczyć się od innych. Dlatego tak ważną rolę odgrywa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wykorzystajmy tę szansę – apelował biskupa sandomierski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W trakcie spotkania bp Edward Frankowski zwrócił uwagę na potrzebę w liturgii momentów ciszy, np. po zakończeniu kazania. Przypomniano również o rozpoczynającej się już niebawem w diecezji formacji mężczyzn, którzy będą pełnili posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. oraz omówiono wydarzenia związane z trwającym jubileuszem 200 - lecia powstania diecezji sandomierskiej.

Reklama

Księża zostali także poproszeni o współpracę z Kurią Diecezjalną w związku z dokonywanymi co pewien czas zmianami personalnymi. We wszystkich dekanatach odbędą się wkrótce zebrania duszpasterzy w celu umocnienia wspólnoty kapłańskiej i omówienia spraw poruszonych na spotkaniu księży dziekanów.

Prelegenci przybliżyli zebranym najnowsze dokumenty Konferencji Episkopatu Polski dotyczące homilii oraz muzyki kościelnej.

Ks. dr hab. Witold Ostafiński zwrócił uwagę na znaczenie homilii, która ma być przedłużeniem czytań mszalnych i nie powinna ona podejmować tematyki oderwanej od Liturgii Słowa. Zaznaczył także, że nie należy w miejsce homilii czytać komunikatów. Prelegent zaapelował do kapłanów aby byli zawsze przygotowani i potwierdzali to, co mówią świadectwem własnego życia.

Ks. dr Tomasz Lisiecki podkreślił w swoim wystąpieniu konieczność właściwego łączenia pieśni oraz poszczególnych części Mszy św., przy jednoczesnym uwzględnieniu okresu liturgicznego. - Takie hymny jak np.: „Chwała na wysokości Bogu” powinny być zawsze śpiewane natomiast nie można wykorzystywać melodii z listy przebojów jako akompaniamentu do psalmów - wskazywał.

2018-01-20 19:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rajd, który łączy pokolenia

Niedziela sandomierska 25/2025, str. I

[ TEMATY ]

Sandomierz

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W tym roku rajd rozpoczął się na Starym Mieście

W tym roku rajd rozpoczął się na Starym Mieście

Cieszę się, że tak wiele młodych osób i rodzin zdecydowało się aktywnie spędzić ten dzień. To dobra alternatywa dla czasu spędzanego przed telewizorem czy komputerem – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz.

Ponad 400 osób wzięło udział w 16. Sandomierskim Rajdzie Papieskim, który odbył się w rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w królewskim mieście. Inicjatywa, zapoczątkowana przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza, realizowana jest przy współpracy z Urzędem Miasta Sandomierz i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.
CZYTAJ DALEJ

Za przyczyną bł. Rodziny Ulmów módlmy się za abp. Józefa Michalika

2025-12-15 11:18

[ TEMATY ]

abp Józef Michalik

bł. rodzina Ulmów

BP KEP

Abp Józef Michalik

Abp Józef Michalik

Drodzy Diecezjanie, z serca zachęcamy do dalszej, wytrwałej modlitwy w intencji abp. Józefa Michalika, prosząc Boga o zdrowie, siły i cierpliwość w chorobie. Niech nasza modlitwa będzie znakiem jedności i duchowego wsparcia.

Od najbliższego poniedziałku, w nowennowej (dziewięciodniowej) modlitwie, polecajmy abp. Józefa wstawiennictwu bł. Rodziny Ulmów, ufając, że Bóg udzieli mu potrzebnych łask za ich przyczyną.
CZYTAJ DALEJ

Adwentowa Seria - #17 - Odpowiedzialność za słowo

2025-12-16 06:00

ks. Łukasz Romańczuk

Zapraszamy do obejrzenia siedemnastego odcinka "Adwentowej Serii". Począwszy od 30 listopada, kiedy to przypada I Niedziela Adwentu, aż do 24 grudnia na kanale YouTube „Niedziela Wrocławska” każdego dnia dodawany będzie jeden odcinek.

Adwentowa Seria - odcinek 17 -Odpowiedzialność za słowo
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję