Tegoroczne ferie zimowe Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży z Bielska Podlaskiego wraz z młodzieżą niestowarzyszoną w żadnych grupach parafialnych postanowiło spędzić w polskich górach. Po wspaniałej organizacji i długotrwałych przygotowaniach s. Bernadetty Chaim udało nam się wyjechać na zimowisko 26 stycznia 2004 r. o bardzo wczesnej porze, bo o godz. godz. 4 nad ranem. Wśród opiekunów znaleźli się: ks. Wodzisław Szczepanik, ks. Stanisław Milik i ks. Ireneusz Izdebski.
Podróż była długa i męcząca, ale - jak się później okazało - warto było czekać. Jadąc w góry odwiedziliśmy jedno z najpiękniejszych polskich miast Sandomierz. Mieliśmy okazję troszeczkę pozwiedzać i... poznać biskupa rezydującego w tym przepięknym zakątku. Bp Andrzej Dzięga przyjął nas bardzo entuzjastycznie i opowiedział o historii Sandomierza. Należy w tym miejscu dodać, że Ksiądz Biskup pochodzi z naszych stron, z Podlasia.
Bardzo dużo chodziliśmy po górach, ale tylko najodważniejsi zdecydowali się na wejście na Gęsią Szyję. Grupa młodzieży pełna zapału i sił przemierzała kilometry, by podziwiać piękno polskich gór. Warto było się męczyć i wspinać, bo widoki były przepiękne i niezapomniane, po prostu zapierało dech w piersiach. Wielu uczestników czuło się jak Kordian z dramatu Słowackiego na szczycie Mont Blanc: „Jam jest posąg człowieka na posągu świata”. Podczas wędrówek zwiedziliśmy wiele miejsc. A oto kilka spośród nich, o których warto wspomnieć: Wiktorówki, Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska, Smreczyński Staw, Gubałówka, Butorowski Wierch.
Z żalem opuszczaliśmy góry, ale pełni wrażeń i niezapomnianych wspomnień powróciliśmy do Bielska Podlaskiego cało i zdrowo 31 stycznia 2004 r.
W Środę Popielcową podczas Mszy św. w jednym z kościołów w mieście Zawadzkie (woj. opolskie) 40-letni mężczyzna nagle wszedł na ambonę i zaczął przemawiać do wiernych. Był pod wpływem alkoholu.
Część osób zgromadzonych w świątyni próbowała go uspokoić i nakłonić do zejścia z ambony. Na miejsce wezwano policję.
Raport jest przerażający, bo za każdą liczbą stoi konkretne, złamane życie - mówi bp Artur Ważny o pierwszym dokumencie niezależnej komisji „Wyjaśnienie i Naprawa”, badającej przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich w diecezji sosnowieckiej. Opowiada o bólu Osób Skrzywdzonych, lęku księży, potrzebie wspólnoty i osobistej presji, z jaką mierzy się w Kościele, który stał się symbolem kryzysu. Omawia też kwestię ogólnopolskiej niezależnej komisji.
Dawid Gospodarek (KAI): Za nami publikacja pierwszego, częściowego raportu powołanej przez Księdza Biskupa niezależnej komisji. Czy mógłby Ksiądz Biskup powiedzieć, co było w nim najtrudniejsze?
Bazylika św. Piotra: Droga Krzyżowa autorstwa szwajcarskiego artysty Manuela Dürra
2026-02-21 16:07
KAI
Włodzimierz Rędzioch
Podczas nabożeństwa w Bazylice św. Piotra w piątek 20 lutego zostały po raz pierwszy zaprezentowane stacje Drogi Krzyżowe autorstwa Manuela Dürra. Szwajcarski artysta namalował 14 wielkoformatowych obrazów olejnych na zamówienie administracji Fabryki Świętego Piotra. Pierwszemu nabożeństwu Drogi Krzyżowej do 14 stacji przewodniczył 20 lutego kardynał Mauro Gambetti, archiprezbiter Bazyliki św. Piotra.
W 2024 roku Dürra wygrał międzynarodowy konkurs na „Via Crucis" dla największej świątyni Rzymu. Przyznając nagrodę jury, złożone z historyków sztuki, liturgistów i dostojników watykańskich, doceniło „głęboką duchowość i ekspresję” obrazów szwajcarskiego artysty. Obrazy będą eksponowane w środkowej nawie bazyliki przez cały Wielki Post.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.