Reklama

Głos z Torunia

KSM? Gotów!

Ideały Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży są wciąż aktualne dla wielu osób, które chcą formować się na dojrzałych i odpowiedzialnych chrześcijan.

Niedziela toruńska 41/2025, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

Ks. Paweł Śliwiński

Młodych z Lubawy pociąga formacja w KSM-ie

Młodych z Lubawy pociąga formacja w KSM-ie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wrzesień jest dla nas szczególnym czasem, ponieważ 18 września przypada uroczystość patrona KSM. Aby uczcić pamięć o świętym patronie, odwiedziliśmy parafię św. Stanisława Kostki w Złejwsi Wielkiej. Członkowie oddziałów z Chełmży, Torunia oraz Grudziądza wraz z ks. Łukaszem Meszyńskim, asystentem diecezjalnym, uczestniczyli we Mszy św., a po Eucharystii spotkali się na plebanii na poczęstunku dzięki gościnności ks. Wojciecha Murawskiego, proboszcza, byłego asystenta diecezjalnego. Był to radosny czas, podczas którego omówiliśmy plany na przyszłość KSM-u w diecezji.

Dla szukających Boga

Reklama

A dzieje się wiele. Pierwszym ważnym wydarzeniem było odwiedzenie wspólnoty, tworzącej się w Lubawie przy parafii św. Anny. Jej opiekunem jest ks. Paweł Śliwiński. 14 września członkowie zarządu diecezjalnego KSM wyruszyli do Lubawy, aby podczas Mszy św. podzielić się swoim świadectwem bycia w tej wspólnocie i zachęcić młodych, którzy zastanawiają się nad wstąpieniem do KSM-u, pragną znaleźć swoją drogę do Boga lub spędzić czas z rówieśnikami o podobnych wartościach. 19 września zarząd diecezjalny ponownie zawitał do Lubawy, by w węższym gronie poznać młodych ze wspólnoty oraz opowiedzieć, czym jest KSM, jaki jest jego cel, jakie wartości promuje, a także by poznać oczekiwania nowych kandydatów i odpowiedzieć na nurtujące ich pytania. Spotkanie przebiegło w radosnej atmosferze, nie zabrakło gier integracyjnych oraz śmiechu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pogłębić wiarę

To niejedyna wspólnota, która zainteresowała się działaniem KSM-u w naszej diecezji. 21 września członkowie wspólnoty z Grudziądza wraz z asystentem diecezjalnym ruszyli w drogę do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Działdowie, aby tam podczas Mszy św. opowiedzieć o swojej drodze w KSM-ie i zaprosić do dołączenia do wspólnoty. – Jest to wielka radość, kiedy można dzielić się swoją wiarą i miłością do Boga z innymi – powiedziała Weronika, która do KSM-u dołączyła dzięki swoim braciom, a w tym roku może wreszcie złożyć uroczyste przyrzeczenie.

W Działdowie wspólnota formująca się w misji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działa od roku pod opieką ks. Macieja Kozłowskiego. Pomysł wziął się od jednego z ministrantów, który widział działanie KSM-u w diecezji warmińsko-mazurskiej. Dzięki roku doświadczenia we wspólnocie Ola, Magda, Marta, Weronika, Nikola i Ola same stanęły na ambonie, aby opowiedzieć swoje świadectwo. Część z nich wspomniała o wielkiej roli przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania, dzięki czemu chciały pogłębić swoją wiarę i poznać Boga. W październiku zaplanowane jest oficjalne utworzenie oddziału KSM-u w Działdowie.

Plany dla wspólnoty

W dniach 26-28 września zarząd diecezjalny wziął udział w zebraniu Krajowej Rady w Rzeszowie. Spotkał się tam z KSM-owiczami z całej Polski. W październiku planowany jest wyjazd na Konferencję (Bez) Młodych w Warszawie, podczas której jednym z prelegentów będzie ks. Meszyński. Tematyka konferencji poświęcona będzie współczesnemu spojrzeniu na Kościół i tworzących go młodych ludzi.

KSM to wspólnota, w której można się nieustannie rozwijać – poszerzać wiedzę, poznawać nowych ludzi, odkrywać swoje talenty i przede wszystkim – nawiązać relację z Bogiem.

2025-10-07 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powierz się Matce

Niedziela toruńska 30/2021, str. I

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

Archiwum parafii Gostkowo

Pielgrzymi z Gostkowa przybyli, by zawierzyć Maryi swoje życie

Pielgrzymi z Gostkowa przybyli, by zawierzyć Maryi swoje życie

Kiedy masz chwile smutne w swym życiu, powierz się Matce – śpiewamy w jednej z pieśni. Po czasie ograniczeń związanych z pandemią członkowie Żywego Różańca przybyli do Maryi, by modlić się o pokój i bezpieczeństwo dla siebie i swoich bliskich.

Coroczne spotkanie odbyło się w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Chełmnie. Wpisuje się ono w pejzaż wydarzeń związanych z wielkim odpustem ku czci Maryi.
CZYTAJ DALEJ

Kontrowersje wokół krzyża w Kielnie. Minister Nowacka chce powrotu nauczycielki do pracy

2026-01-20 17:26

[ TEMATY ]

krzyż

Barbara Nowacka

PAP/Darek Delmanowicz

Sprawa usunięcia krzyża w Kielnie, o której pisaliśmy już wielokrotnie [tutaj], wciąż budzi ogromne emocje. Choć incydent wstrząsnął lokalną społecznością wierzących, minister edukacji Barbara Nowacka uważa, że zawieszona nauczycielka powinna jak najszybciej wrócić do prowadzenia lekcji. W tle pojawia się zaskakująca linia obrony: prawnik twierdzi, że krzyż na ścianie... nie był symbolem religijnym.

W rozmowie na antenie Radia Zet minister edukacji Barbara Nowacka odniosła się do sytuacji w pomorskiej szkole, gdzie jedna z nauczycielek języka angielskiego wyrzuciła szkolny krzyż do kosza na śmieci. Zdaniem szefowej resortu, dalsze odsuwanie pedagog od obowiązków służbowych jest nieuzasadnione.
CZYTAJ DALEJ

Święto Papieskiego Wydziału Teologicznego

2026-01-28 15:00

Marzena Cyfert

Msza św. w katedrze wrocławskiej

Msza św. w katedrze wrocławskiej

Wspomnienie św. Tomasza z Akwinu to święto wrocławskiej uczelni. Mszy św. z tej okazji przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Eucharystią rozpoczęła się uroczystość, podczas której abp Józef Kupny oficjalnie erygował Akademię Katolicką na bazie dotychczasowego wydziału teologicznego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję