Reklama

Niedziela Rzeszowska

Śpiewają głosem i sercem

Chóry to szczególne wspólnoty, który pieśnią budzą otuchę i ducha wiary, nadziei i miłości.

Niedziela rzeszowska 43/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Diecezja rzeszowska

Grzegorz Lenartowicz

Chór „Harfa” obchodzi 20-lecie działalności

Chór „Harfa” obchodzi 20-lecie działalności

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już po raz siedemnasty, w atmosferze modlitewnego uwielbienia dla Matki Najświętszej, Królowej Różańca Świętego, w Niewodnej zebrały się chóry, by pieśnią i modlitwą czcić Tę, która wszystko rozumie i nigdy nie zawiedzie. Spotkanie odbyło się 6 października. Podczas sumy w zabytkowym kościele parafii św. Anny cudownie zabrzmiały pieśni o tajemnicy Eucharystii, a także o Matce Bożej, która spoglądała na nas łaskawie z pięknej figury ustawionej przy Chrystusowym Ołtarzu. Śpiewały trzy chóry: „Sursum Corda” z parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Kostki w Grodzisku Strzyżowskim pod dyrekcją Marka Muchy, „Echo” z Ośrodka Kultury w Wiśniowej pod dyrekcją Jana Augustyna i „Harfa” z parafii św. Anny w Niewodnej pod dyrekcją Tomasza Irzyka.

Chór „Harfa” właśnie obchodzi 20-lecie działalności, ale jego tradycje sięgają jeszcze okresu przedwojennego i lat późniejszych. Warto wspomnieć kolejnych organistów i kierowników chóru: Józef Jajko, Stanisław Świerad, Andrzej Szypuła i Tomasz Irzyk. Gratulacje z kwiatami i podarunkami złożyli chórowi przedstawiciele władz samorządowych powiatu strzyżowskiego ze starostą Robertem Godkiem, gminy Wiśniowa z wójtem Marcinem Kutem, a także przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń. Do życzeń dołączył się proboszcz parafii niewodzkiej ks. Grzegorz Bokota.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościół w Niewodnej, wybudowany sto lat temu, coraz bardziej pięknieje. Zabezpieczony przed pęknięciami, poddany starannej konserwacji, w tym także polichromii pochodzącego z Niewodnej artysty Eugeniusza Muchy, budzi u mnie wspomnienia dawnych lat, kiedy biegało się na nauki i do Pierwszej Komunii Świętej. To świątynia o szczególnym nastroju, pełna zabytkowych rzeźb i obrazów, która sprzyja modlitwie i kontemplacji.

A chóry to szczególne wspólnoty, które pieśnią budzą otuchę i ducha wiary, nadziei i miłości. „Śpiewajcie głosem i sercem” – powiada nieraz do chórów bp Kazimierz Górny. Chórowi „Harfa” z Niewodnej życzymy zdrowia i zapału w pięknej służbie Bożej.

2024-10-22 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W maju niebo do ziemi się uśmiecha

Niedziela rzeszowska 18/2025, str. III

[ TEMATY ]

Diecezja rzeszowska

ks. Janusz Sądel

Kapliczka w w Kielnarowej

Kapliczka w w Kielnarowej

Maryja dla Polaków zawsze była bliska i ważna. Kiedy więc w pierwszej połowie XIX wieku nabożeństwo majowe dotarło do Polski, szybko się przyjęło i rozpowszechniło.

Jak majowe kwiaty po łąkach, tak po całej Polsce w kościołach i przy przydrożnych kapliczkach rozsiały się „majówki”, w których uczestniczyli wszyscy – od najmłodszych do najstarszych.
CZYTAJ DALEJ

„Boże, miej litość dla mnie, grzesznika”

2026-02-14 11:01

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

pexels.com

Oz 6 brzmi jak modlitwa odmawiana pośród klęski północnego królestwa. Wołanie „Chodźcie, wróćmy do Pana” używa czasownika (šûb), który w Biblii oznacza zawrócenie z obranej drogi. Tekst nie pudruje rzeczywistości: Bóg „rozszarpał” i „uderzył”, a jednak ten sam Bóg „uleczy” i „opatrzy”. Wers o „dwóch dniach” i „dniu trzecim” ma w języku semickim odcień krótkiego czasu, po którym przychodzi odnowa. Hieronim czyta tu także zapowiedź trzeciego dnia zmartwychwstania Chrystusa i podniesienia człowieka do życia (Commentaria in Osee 6,1-2). Następny werset rozwija temat „poznania” Boga (daʿat ʾĕlōhîm). Chodzi o poznanie przez posłuszeństwo i wierność. Obraz „zorzy” oraz „deszczu wczesnego i późnego” (yoreh, malqôš) odwołuje się do rolniczej pamięci Palestyny. Pierwsze deszcze otwierają zasiew, późne doprowadzają kłos do dojrzałości. Kontrast pada w słowach o „miłości” (ḥesed) podobnej do porannej chmury i rosy, która szybko znika. Prorok odsłania nawrócenie krótkie, emocjonalne, bez trwałej zmiany. Wers 5 mówi o słowie prorockim, które tnie jak narzędzie chirurga. Hieronim porównuje je do opatrunków i zabiegów, które bolą, a ratują. Punkt kulminacyjny brzmi: „Miłości pragnę, nie krwawej ofiary, poznania Boga bardziej niż całopaleń”. Hebrajskie nazwy zebaḥ i ʿōlāh wskazują odpowiednio ofiarę krwawą i całopalenie spalone w całości. Ozeasz ustawia je niżej niż miłosierdzie i prawdę życia. Hieronim dopowiada, że Bóg nie szuka mnożenia zwierząt na ołtarzu, lecz ocalenia wierzących i przemiany grzesznika (Commentaria in Osee 6,6). Ten werset stanie się dla Jezusa kluczem w sporach o pobożność bez miłosierdzia (Mt 9,13; 12,7).
CZYTAJ DALEJ

75 lat parafii NMP Matki Pocieszenia na wrocławskim Dąbiu [Zapowiedź]

2026-03-14 19:37

Marzena Cyfert

Kadr z wystawy jubileuszowej

Kadr z wystawy jubileuszowej

Główne obchody jubileuszowe odbędą się w niedzielę 15 marca. Parafia, która została erygowana 18 marca 1951 roku przy kościele redemptorystów, dziś dziękuje za dziesięciolecia duszpasterstwa, modlitwy i budowania wspólnoty.

Parafia została ustanowiona w miejscu, gdzie od 1918 r. posługiwali redemptoryści – najpierw niemieccy a od 1945 r. polscy. Jej terytorium wydzielono z parafii Świętej Rodziny na Sępolnie. Swym zasięgiem obejmowała tereny od ogrodu zoologicznego, przez część parku Szczytnickiego, aż po ul. Chełmońskiego i Kazimierską. Liczba wiernych wynosiła ok. 2800 osób. Pierwszym proboszczem został o. Stanisław Wójcik. W niedziele sprawowane były cztery Msze św., na które uczęszczało ok. 1200-1500 osób, w dni powszednie ok. 50. Katecheza dla dzieci szkolnych odbywała się w kościele. Uczęszczało na nią ok. 250 uczniów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję