Reklama

Niedziela Świdnicka

„Promyk” nadziei

W Pieszycach Caritas Diecezji Świdnickiej oddała do użytku Dom Samotnej Matki.

Niedziela świdnicka 35/2020, str. I

[ TEMATY ]

Caritas

ośrodek Caritas

dom samotnej matki

Ks. Mirosław Benedyk

Wstęgę przecina ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska

Wstęgę przecina ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystego poświęcenia domu dokonał 17 sierpnia bp Ignacy Dec. W obiekcie przez czas określony bedą mieszkać matki z dziećmi, które w wyniku trudnej sytuacji życiowej, musiały opuścić swoje dotychczasowe miejsce zamieszkania. Znajdą one w domu nie tylko schronienie, lecz także pomoc psychologiczną, prawną i doradczą, a także opiekę duszpasterską, by mogły jak najszybciej wrócić do normalnego życia.

Budynek z historią

Poświęcenie obiektu poprzedziła Msza św. w kościele św. Antoniego. W homilii bp Dec zwrócił uwagę na trudne życie samotnej matki. – Prosimy Boga, aby to dzieło dobrze funkcjonowało, żeby się sprawdziło, by wyrosło z niego wielkie dobro dla ludzi w potrzebie i pomnażało dobro Kościoła i ojczyzny – powiedział były ordynariusz diecezji świdnickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Z kolei ks. prał. Radosław Kisiel przypomniał historię obiektu, która sięga XIX wieku. – Jeszcze przed I wojną światową w budynku tym mieszkały siostry franciszkanki, które pracowały w miejscowym szpitalu. Pod koniec lat 90. XX wieku dom przeszedł na własność archidiecezji wrocławskiej i zamieszkali w nim księża emeryci. W 2004 r. ośrodek przejęła diecezja świdnicka i tu także przez kolejne 10 lat, do 2014 r., służył jako dom dla emerytowanych kapłanów. Od trzech lat budynkiem zarządza Caritas Diecezji Świdnickiej – powiedział ks. Radosław. I dodał, że poświęcenie obiektu, to nie koniec, ale początek ciężkiej pracy.

– Nie mamy doświadczenia w prowadzeniu takich miejsc, ale zdajemy sobie sprawę, jak ciężka jest to praca. Do tego zadania podchodzimy z wielką pokorą. Prosimy naszych patronów św. Siostrę Faustynę, św. Michała Archanioła, oraz patronów Pieszyc św. Antoniego i św. Jakuba, abyśmy mieli zdolność i środki do niesienia skutecznej i właściwej pomocy – podkreślił ks. Kisiel. – Dzieła Caritasu nie byłyby możliwe, gdyby nie dobroć ludzi oraz ich modlitwa i otwarte serca – podziękował mieszkańcom diecezji świdnickiej dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.

Ważne wsparcie

Inwestycja mogła zostać zrealizowana dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, przy wsparciu Caritas Polska. Dofinansowanie wyniosło 1,41 mln zł, a wartość projektu to kwota 1,66 mln zł.

Dzięki tym dotacjom odnowiono elewację dachu, stropy i łazienki. Budynek ocieplono, wstawiono nowe okna, zamontowano systemy przeciwpożarowe i alarmowe, położono nowe instalacje elektryczne i kanalizacyjne. Udało się również wykonać centralne ogrzewanie, ogrodzić i zagospodarować przyległy teren oraz wyposażyć budynek w profesjonalną kuchnię, pralnię, nowe meble dla dzieci i szereg innych udogodnień, także multimedialnych. Schronienie w placówce znajdzie 15 matek z dziećmi. Deklarację wsparcia w funkcjonowaniu Domu Samotnej Matki „Promyk” obiecali obecni na uroczystości przedstawiciele ministra Michała Dworczyka i wicewojewody Jarosława Kresy.

2020-08-25 13:40

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ona dzieje się za drzwiami wielu domów

– Gdybym była bita, z siniakami, podbitym okiem, to każdy by uwierzył, ale skoro uciekłam od przemocy psychicznej, po której nie ma śladu, prawie każdy niedowierza – przerażające jest to, co mówi jedna z mam przebywających w Domu Samotnej Matki

Bo nadal w mentalności ludzi, także wielu urzędników, maltretowana bez śladu, to jakby nie doświadczająca przemocy. Jej historia jest aż niewiarygodna. Ale przecież się zdarzyła.
CZYTAJ DALEJ

Czy w uroczystość św. Józefa mamy obowiązek uczestnictwa we Mszy św.?

2026-03-19 07:40

[ TEMATY ]

św. Józef

Ks. Paweł Kłys

Słowo Boże wzywa nas do jedności

Słowo Boże wzywa nas do jedności

W kalendarzu liturgicznym 19 marca zajmuje miejsce szczególne. To dzień, w którym Kościół czci św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Opiekuna Zbawiciela. Choć ranga tego święta jest bardzo wysoka, wielu wiernych zadaje sobie pytanie: czy tego dnia udział w Eucharystii jest obowiązkowy?

Podziel się cytatem Święto nakazane czy dobrowolna pobożność? Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego oraz obowiązującymi w Polsce przepisami Episkopatu, uroczystość św. Józefa nie należy do tzw. świąt nakazanych. Oznacza to, że wierni nie mają pod grzechem ciężkim obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej, tak jak ma to miejsce w niedziele czy np. w uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia).
CZYTAJ DALEJ

O. Patton: Potrzeba modlitwy i postu, aby zapanował pokój

2026-03-19 21:08

[ TEMATY ]

modlitwa

post

wojna

św. Jan Paweł II

Papież Leon XIV

@VATICAN MEDIA

W październiku 2025 roku Leon XIV zaprosił wszystkich do modlitwy różańcowej o pokój

W październiku 2025 roku Leon XIV zaprosił wszystkich do modlitwy różańcowej o pokój

Były kustosz Ziemi Świętej, o. Francesco Patton, mówi Vatican News, że potrzeba wielkiego zgromadzenia chrześcijan i wierzących innych religii, którzy podjęliby post i modlitwę w intencji pokoju. To narzędzie może wydawać się śmieszne wobec broni ale jest środkiem budzenia sumień i odpowiada temu, co wskazuje papież Leon XIV – mówi franciszkanin. Przypomina wielkie wezwanie Jana Pawła II do postu i modlitwy w czasie wojny w Iraku.

„Jesteśmy pogrążeni w wojennej szaleńczej logice – w przekonaniu, że wszystko można rozwiązać siłą i bronią. A myśl o cywilnych ofiarach wojny jest stała i bardzo silna” – mówi o. Francesco Patton, były kustosz Ziemi Świętej. „Codziennie myślę o moich współbraciach żyjących w Libanie, w Bejrucie i w innych miejscach, zarówno na południu, jak i na północy, którzy w tej chwili są ponad miarę wyczerpani. Klasztor w Tyrze został przekształcony w obóz dla uchodźców, a ci w Bejrucie rozpaczliwie starają się pomóc ludności cywilnej, która już nie daje rady – obecnie jest tam milion przesiedleńców na sześć milionów mieszkańców” – dodaje.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję