Reklama

Biblia w oczach dzieci

Niedziela Ogólnopolska 29/2017, str. 56

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Popularność Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci pt. „Twoja ulubiona opowieść biblijna” rośnie lawinowo – w tegorocznej, 5. edycji napłynęło ponad 4 tys. prac z całej Polski. Jury wybrało w sumie 12 zwycięskich oraz 30 wyróżnionych prac w 3 kategoriach wiekowych: 4-6 lat, 7-9 lat oraz 10-13 lat. Uroczyste ogłoszenie wyników i podsumowanie konkursu odbyło się 1 lipca br. w auli redakcji „Niedzieli”. W czasie spotkania zaprezentowano również kalendarz na 2018 r., w którym zamieszczono najlepsze prace.

W imieniu redakcji „Niedzieli” uczestników konkursu, ich rodziców oraz gości przywitał ks. Jacek Molka, który podkreślił, że redakcja zaangażowała się w konkurs jako jego patron medialny m.in. z dwóch powodów: biblijnej tematyki oraz otwarcia redakcji na lokalne inicjatywy, a taką jest właśnie konkurs, którego organizatorem jest Centrum Rozwoju Lokalnego w Zawierciu we współpracy z klasztorem Ojców Paulinów na Jasnej Górze i redakcją „Niedzieli”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gościem specjalnym spotkania i zarazem współorganizatorem konkursu był bp Antoni Długosz z Częstochowy, doskonale znany dzieciom z telewizyjnego programu „Ziarno”, książek o tematyce biblijnej pisanych specjalnie dla najmłodszych oraz nagrań płytowych z piosenkami religijnymi.

Reklama

Wyniki konkursu ogłosiła Joanna Janik-Jaworska z Centrum Rozwoju Lokalnego. Nagrody wręczał bp Antoni Długosz, który podziękował organizatorom i rodzicom za zaangażowanie w przybliżanie dzieciom tematyki biblijnej. – W życiu wyrastamy z wielu rzeczy: z butów, ubrań, z przyjaźni, ale nigdy nie wyrastamy z Pisma Świętego, które towarzyszy nam od narodzin do śmierci – podkreślił. – Cieszę się, że organizatorzy konkursu chcą tę księgę, zadaną nam przez Boga, przybliżyć dzieciom, aby ją odczytywały, aby dowiadywały się, co chciał nam powiedzieć Pan Bóg w związku z naszym zbawieniem.

O zainteresowaniu Biblią i wspaniałym odczytaniu jej treści świadczą zorganizowana w auli wystawa nagrodzonych i wyróżnionych prac oraz wydany przez organizatora kalendarz na 2018 r., stanowiący plon tegorocznego konkursu „Twoja ulubiona opowieść biblijna”. Uczestnicy chętnie sięgali po sceny zarówno ze Starego Testamentu, jak i te z życia Pana Jezusa, za każdym razem odczytywali temat w sposób twórczy i nowatorski. Tematyka prac to m.in.: stworzenie świata, Adam i Ewa w raju, przejście Izraelitów przez Morze Czerwone, życie Dawida, Jonasz, wieża Babel, arka Noego, narodziny Pana Jezusa, przypowieść o wdowim groszu, Pan Jezus na śmierć skazany.

Autorzy swobodnie posługiwali się różnymi technikami plastycznymi, np.: tradycyjne kredki i farby, grafika, kolaż, wydzieranka i wyklejanka oraz mieszanki różnych technik.

Joanna Janik-Jaworska podziękowała dzieciom za zaangażowanie i zaprosiła je do udziału w kolejnych edycjach konkursu. Podziękowała również ks. Stanisławowi Wybańskiemu, kustoszowi sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Skarżyckiej w Zawierciu-Skarżycach, za wspieranie inicjatywy CRL, i sponsorom, którymi w tym roku byli: Poczta Polska – jako główny mecenas konkursu, a także Keystone Consulting, LG Project, Kennametal, Agrogospodarstwo „Pod Skałką”, gmina Będzin, Stowarzyszenie Zbója Szczyrka, Jurajsko-Śląskie Stowarzyszenie Dom Europejski i Małopolska Organizacja Turystyczna.

Zwycięzcami konkursu w kategorii 4-6 lat w kolejności zajętych miejsc są: Michał Koszyk – Limanowa; Zuzanna Zubek – Nowy Targ; Aleksandra Jaje – Przecław; Hanna Maria Lewicka – Jawidz. W kategorii 7-9 lat: Igor Śliwa – Bielsko-Biała; Oliwia Miśkowicz – Tarnobrzeg; Emmanuel Karniłowicz – Gołdap; Klaudia Bryk – Tuszyma. W kategorii 10-13 lat: Grzegorz Chlipała – Wiśniowa; Magdalena Małka – Pawłosiów; Emilia Ciepiela – Rzeszów; Kinga Cholewa – Przewóz.

Pełna lista wyróżnionych jest dostępna na stronie: www.crl.org.pl.

2017-07-12 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej Niezbędnika Katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Dostępna jest również wersja PDF naszego Niezbędnika!

CZYTAJ DALEJ

Kalendarz Adwentowy: Nowy początek!

2025-11-29 08:23

[ TEMATY ]

Kalendarz Adwentowy 2025

MK

Co gdyby znany z dzieciństwa czekoladkowy Kalendarz Adwentowy przenieść w sferę duchową?
Portal niedziela.pl oraz Niezbędnik Katolika na czas Adwentu przygotował specjalny internetowy kalendarz adwentowy.
Kalendarz Adwentowy to cykl rekolekcyjny, w którym każdego dnia, odkrywając kolejne okienko kalendarza, będziecie odkrywać nowe materiały pomocne w duchowym wzroście.
Oprócz tego każdego dnia będzie czekało na Was: słowo dnia, refleksja, wyzwanie i modlitwa.
Całość ubogaci rozważanie ks. Krzysztofa Młotka.
Przeżyjmy ten wyjątkowy czas razem.
Niech to będzie nowy początek!

1 30 listopada 2 1 grudnia 3 2 grudnia 4 3 grudnia 5 4 grudnia 6 5 grudnia 7 6 grudnia 8 7 grudnia 9 8 grudnia 10 9 grudnia 11 10 grudnia 12 11 grudnia 13 12 grudnia 14 13 grudnia 15 14 grudnia 16 15 grudnia 17 16 grudnia 17 grudnia 19 18 grudnia 20 21 22 23 24 25 Promuj akcję na swojej stronie internetowej
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV obejrzał ekspozycję Biblii Borso d’Este w Senacie Włoch

2025-12-18 17:28

[ TEMATY ]

Biblia

ekspozycja

Papież Leon XIV

@Vatican Media

Po obiedzie w Nuncjaturze Apostolskiej przy Państwie Włoskim, Papież udał się do Senatu Republiki, gdzie obejrzał wystawianą tam Biblię Borso d’Este - arcydzieło sztuki iluminatorskiej epoki renesansu.

„Niech żyje Papież”, „Papież Leon!” i także „Forza Roma!”. Wokół słynnego „słonika” – znanej marmurowej rzeźby obelisku umieszczonego na grzbiecie słonia, symbolu Piazza della Minerva – zgromadził się niewielki tłum ludzi, gdy tylko rozeszła się wiadomość o zbliżającym się przybyciu Papieża. Leon XIV przybył dziś około godziny 14.45 do Biblioteki Senatu, aby prywatnie zwiedzić wystawę przygotowaną w Sali Kapitularnej z okazji Jubileuszu, poświęconą Biblii Borso d’Este – iluminowanemu rękopisowi w dwóch tomach, powstałemu w latach 1455–1461. Jest to ekspozycja bogata w historię i znaczenie, która – sto lat po swojej pierwszej publicznej prezentacji – udostępnia zwiedzającym dzieło pokazywane dotąd jedynie przy niezwykle rzadkich okazjach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję