Reklama

Niedziela Lubelska

Diakon z Chełma

Niedziela lubelska 9/2016, str. 2

[ TEMATY ]

diakonat

Archiwum

Przekazanie dalmatyki – liturgicznego stroju diakona

Przekazanie dalmatyki –
liturgicznego stroju diakona

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Odessie (Ukraina) został wyświęcony na diakona chełmianin Łukasz Gron.

Dk. Łukasz Gron pochodzi z parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Chełmie. W latach 2008-14 studiował w lubelskim seminarium duchownym. 6 lutego z rąk bp. Bronisława Biernackiego, ordynariusza diecezji odesko-symferopolskiej, przyjął święcenia diakonatu. Wraz z nim do święceń diakonatu przystąpił alumn Michał z Giżycka, a święcenia kapłańskie otrzymali dk. Mariusz z Łętowni k. Leżajska i dk. Dima z Szaróweczki k. Chmielnicka (Ukraina). Uroczystą Liturgię sprawowało ok. 30 kapłanów z Ukrainy i z Polski; uczestniczyli w niej licznie zgromadzeni katolicy i prawosławni nie tylko z Odessy, ale i z różnych stron Ukrainy. Podczas święceń śpiewał polonijny chór „Złota Nuta” pod kierownictwem pani Eugenii z Towarzystwa Polskiego oraz chór parafii katedralnej pod kierownictwem organistki Leny. Jak podkreślali kapłani i świeccy z Odessy, były to pierwsze tak liczne święcenia w katedrze po czasach sowieckich. – Święcenia te są ogromnym świadectwem odradzania się wiary na południowej Ukrainie, gdzie komunizm trwał ponad 70 lat: od 1917 r. aż do 1991 r. Kościół odradza się teraz z ruin – mówił bp Bronisław Biernacki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2016-02-25 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święcenia diakonatu

[ TEMATY ]

diakonat

Bożena Sztajner/Niedziela

„Diakoni powinni być świadkami wiary w Chrystusa, by dawać Go ludziom” - mówił w homilii biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz, który 31 maja w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń diakonatu pięciu klerykom Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji częstochowskiej.
CZYTAJ DALEJ

200 lat Żywego Różańca: najliczniejsza wspólnota w Polsce

2026-02-28 16:09

[ TEMATY ]

Żywy Różaniec

w Polsce

200 lat

najliczniejsza wspólnota

Karol Porwich/Niedziela

W Wiedniu, w dniach 23-27 lutego, odbyło się kontynentalne spotkanie Papieskich Dzieł Misyjnych Europy, podczas którego jednym z głównych tematów były zbliżające się jubileusze: 110-lecie Papieskiej Unii Misyjnej, 100-lecie ustanowienia Niedzieli Misyjnej oraz 200-lecie powstania Żywego Różańca. Szczególne miejsce w obradach zajęła sytuacja tej wspólnoty w Polsce, która - jak podkreślono - rozwija się najprężniej.

Ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, w rozmowie z Radiem Watykańskim opowiedział o zbliżających się jubileuszach, zaangażowaniu wiernych i misyjnym darze dla Papui-Nowej Gwinei.
CZYTAJ DALEJ

Twarzą w twarz z Michałem Aniołem. Trwają prace konserwatorskie przy „Sądzie Ostatecznym”

2026-02-28 18:23

[ TEMATY ]

Sąd Ostateczny

Michał Anioł

prace konserwatorskie

twarzą w twarz

Włodzimierz Rędzioch

"Sąd Ostateczny" w Kaplicy Sykstyńskiej

Sąd Ostateczny w Kaplicy Sykstyńskiej

Trwają prace konserwatorskie przy "Sądzie Ostatecznym" w Kaplicy Sykstyńskiej. Przebieg i zakres prac dla portalu niedziela.pl relacjonuje Włodzimierz Rędzioch:

W pracy dziennikarzy akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej zdarzają się dni wyjątkowe – takim dniem była niewątpliwie sobota 28 lutego. Dyrekcja Muzeów Watykańskich zorganizowała w tym dniu wizytę w Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie trwają prace konserwatorskie przy jednym z najbardziej znanych dzieł Michała Anioła – freskiem przedstawiającym Sąd Ostateczny. Dziennikarze udali się do Kaplicy wcześnie rano, jeszcze przed otwarciem Muzeów dla publiczności. Powitała ich dyrektorka Muzeów Barbara Jatta i grupa specjalistów, którzy w różny sposób są zaangażowani w prace konserwatorskie. Następnie dziennikarze, po założeniu kasków ochronnych, wchodzili w małych grupach na imponujące, siedmiokondygnacyjne metalowe rusztowanie, które pokrywa całą powierzchnię fresku - 180 metrów kwadratowych. Rusztowanie osłonięte zostało zasłoną z wierną reprodukcją "Sądu Ostatecznego".
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję