Reklama

W wolnej chwili

Kielce: tysiące gości odwiedza Sacroexpo

Tysiące gości - przede wszystkim proboszczów, pracowników kościelnych i parafialnych oraz osoby zainteresowane sztuką sakralną, odwiedzają trwające od 2 do 4 czerwca targi Sacroexpo. Ok. 190 wystawców z dziesięciu krajów przedstawia swoją ofertę dla kościołów i życia duchowego.

[ TEMATY ]

targi

Kielce

SacroExpo

Targi Kielce

Monika Książek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wczoraj wydarzenie targowe, organizowane przez Targi Kielce otworzył bp Jan Piotrowski, dzisiaj na stoiskach gości Paisjusz - prawosławny arcybiskup przemyski i gorlicki.

- Wystawa targowa ze swoją ofertą jest bardzo potrzebna szczególnie księżom, którzy budują kościoły - mówi KAI ks. Marian Fatyga proboszcz parafii Niepokalanego Serca NMP w Kielcach, która buduje kościół w centrum miasta. Skorzystał z oferty w tamtym roku i obecnie, wybierając m.in. monstrancję. Ks. dr Tomasz Szczepanik, dyrektor administracyjny Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach mówi, że oferta targowa „stała się inspiracją do niektórych rozwiązań w zakrystii i kaplicy seminarium”.

Podziel się cytatem

Ks. Paweł z Opolszczyzny jest zainteresowany ogrzewaniem podłogowym i odbył już liczne konsultacje w tym zakresie. - Szukam także drobiazgów do zakrystii, podziwiam ikony - wyjaśnia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Goście wydarzenia odwiedzają towarzyszące mu wystawy.

Monika Książek

Jedna z nich to „Strefa sztuki” - wystawa sprzedażowa kilkudziesięciu prac poświęconych nowoczesnej sztuce sakralnej m.in. Piotra Barszczowskiego, Borysa Fiodorowicza, Aleksandra Grzybka, Sylwii Perczak, oraz Krzysztofa Pawłowskiego

„Sztuka - świadectwem pielgrzymów nadziei” to z kolei ekspozycja unikatowych dzieł Pracowni Drapikowski Studio, m.in. szaty utkanej dla Ikony Jasnogórskiej prezentowanej ostatnio dwa lata temu.

Podziel się cytatem

Spore zainteresowanie budzi wystawa pamiątek związanych z papieżem Benedyktem XVI oraz Wystawa „Madonny papieskie”.

Przed wejściem do głównej hali targowej zwraca uwagę okazała instalacja rzeźbiarska w metalu autorstwa Sławomira Micka, bazująca na kompozycji dzwonów i ludzkich postaci.

W programie targów zaplanowano również konferencję "Duch Liturgii Duchem Kościoła" skupioną wokół książki „Duch Liturgii” Józefa Ratzingera. Spotkanie składa się z czterech głównych bloków tematycznych obejmujących refleksje nad sztuką, formą, czasoprzestrzenią i istotą liturgii.

Odbyła się także konferencja z elementami Szkoły Zakrystianów, stanowiąca zachętę do wspólnego odkrywania piękna liturgii. Poprowadzili ją: siostra dr Anna Hyszko CHR , siostra mgr Gertruda Bałazińska CHR, ks. dr Krzysztof Porosło.

Podziel się cytatem

Trwają spotkania m.in. z ks. Sebastianem Picurem, z ks. Witoldem Kaweckim, z o. dr. Michałem Chaberkiem, a także konkursy dla zwiedzających.

2025-06-03 14:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rycerze małym pacjentom

Niedziela kielecka 38/2025, str. I

[ TEMATY ]

Kielce

Miechów

Archiwum prywatne A.S.

Angelika Steciak wraz z mężem Michałem przybliżają ideę Hospicjum dla Dzieci w Kielcach w wielu parafiach

Angelika Steciak wraz z mężem Michałem przybliżają ideę Hospicjum dla Dzieci w Kielcach w wielu parafiach

Rada Rycerzy Kolumba w parafii Grobu Bożego w Miechowie wraz z ks. Wojciechem Oczkowiczem zorganizowała Niedzielę na rzecz Hospicjum dla Dzieci w Kielcach. Były: modlitwa, koncert i piknik rodzinny. Cel – pomóc małym pacjentom i ich rodzicom.

Akcja ma bardzo szeroki zasięg. – Od początku istnienia Hospicjum dla Dzieci w Kielcach objęli je patronatem Rycerze Kolumba w Polsce. Przy pomocy poszczególnych Rad Rycerzy Kolumba w różnych parafiach w Polsce i diecezji organizowane są spotkania z wolontariuszami z kieleckiej placówki – mówi Angelika Steciak, koordynator Hospicjum dla Dzieci w Kielcach, uczestnicząca w wydarzeniach z mężem Michałem, znanym tenorem. Podczas każdej Mszy św. niedzielnej wolontariusze i parafianie modlą się za podopiecznych i ich rodziny, kwestują na rzecz hospicjum i dzielą się świadectwem. Spotkaniom towarzyszy również często koncert Michała Steciaka, ambasadora idei hospicyjnej.
CZYTAJ DALEJ

Świadectwo życia w śpiączce po wypadku: nie umarłam, byłam u Pana Jezusa i widziałam wszystko...

[ TEMATY ]

świadectwo

stock.adobe.com

Straszny wypadek samochodowy, śpiączka i po miesiącu rozpoczęcie procedury odłączania od aparatury podtrzymującej życie. To początek historii nawrócenia kobiety, która interesowała się czarną magią, wróżbiarstwem, wywoływała duchy, zażywała narkotyki i nadużywała alkoholu. Kobiety, która jedną nogą przekroczyła granicę śmierci i zobaczyła, co jest po drugiej stronie...

Kobiety, która lekarzowi z oddziału intensywnej terapii powiedziała, gdzie chowa wódkę z sokiem pomarańczowym w pokoju socjalnym, ponieważ widziała to spod sufitu, leżąc w śpiączce na OIOM-ie. Jakim cudem? Poznajcie historię Irminy Sosnkowskiej z Poznania.
CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Wigilia Uroczystości Wszystkich Świętych

2025-10-31 22:33

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

Świdnica

wigilia

ks. Krzysztof Ora

Świdnica ‑ Katedra

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Liturgia Godzin z Litanią do Wszystkich Świętych pod przewodnictwem ks. kan. Krzysztofa Ory, zorganizowana przez Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej Diecezji Świdnickiej.

Liturgia Godzin z Litanią do Wszystkich Świętych pod przewodnictwem ks. kan. Krzysztofa Ory, zorganizowana przez Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej Diecezji Świdnickiej.

Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej Diecezji Świdnickiej po raz kolejny w katedrze zorganizowało 31 października wieczorną modlitwę w formie Liturgii Godzin, połączoną z Litanią do Wszystkich Świętych. Przy bocznym ołtarzu umieszczono relikwie kilkunastu świętych i błogosławionych. Modlitwie przewodniczył ks. kan. Krzysztof Ora, który wygłosił okolicznościową homilię.

- Dziękujemy Bogu za świętych, tych znanych i tych nieznanych, za tych, których imiona są wpisane w księgę życia - powiedział we wstępie do liturgii ks. Ora, zachęcając do dziękczynienia za dar świętości i do prośby o pokój na świecie. - Dzisiejszy wieczór niech będzie czasem wdzięczności, niech będzie czasem nadziei – podkreślił.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję