Reklama

Apostolstwo chorych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Apostolstwo Chorych” jest pismem o niezwykłej sile oddziaływania. Trafnie pisze o tym w styczniowym numerze czytelniczka, która kiedyś czytała je swojej babci i nieuleczalnie choremu wujkowi: „To pozwoliło mi dojrzewać i wzrastać w wierze, bardziej pokochać Chrystusa oraz pokochać drugiego człowieka, szczególnie cierpiącego” – ocenia po latach. Ta głęboka refleksja zachęca, by sięgnąć po najnowsze numery pisma: grudniowy, którego tematem przewodnim jest rodzące się życie, i styczniowy, poświęcony idei Niewidzialnego Klasztoru Jana Pawła II – wspólnoty, która niedawno zrodziła się we Francji. „Miłość na etacie”, „Wybrała życie”, „To On jest Panem” – to tytuły niektórych artykułów z numeru grudniowego. Tematem pierwszego z nich są wewnętrzne przeżycia i obawy kobiety, która zostaje matką i potrzebuje czasu, by dojrzeć do macierzyństwa. Drugi artykuł to dramatyczna opowieść o kobiecie, która, podobnie jak kiedyś św. Joanna Beretta Molla, staje wobec konieczności wyboru: życie nienarodzonego dziecka czy jej własne. Wywiad „To On jest Panem” jest przejmującym świadectwem rodziny, która wychowała sześcioro dzieci, wśród nich troje niepełnosprawnych.

Niewidzialny Klasztor Jana Pawła II, któremu poświęcony jest numer styczniowy, obejmuje coraz więcej krajów i kontynentów. Jego twórcą jest Martial Codou, z zawodu piekarz, który przeżył głębokie nawrócenie i został diakonem stałym. NKJPII to duchowa wspólnota osób, które swoim cierpieniem i modlitwą wspierają kapłanów, Kościół i świat. – Nie wszyscy rozumieją pojęcie odkupienia przez cierpienie – mówi w wydrukowanym w tym numerze wywiadzie Martial Codou. – W dzisiejszym społeczeństwie trzeba być wielkim, pięknym, mocnym i bogatym, aby być uznanym i oklaskiwanym. Przedstawieni w innym artykule styczniowego numeru patroni NKJPII – wśród nich Marta Robin i Jakub Fesch – uczą natomiast, że słabość można obrócić w siłę, a cierpienie w łączności z Chrystusem zawsze ma sens. Duchowość wspólnoty, która narodziła się we Francji w dniu pogrzebu Jana Pawła II, jest zbieżna z powołaniem Apostolstwa Chorych, które poprzez wydawany miesięcznik uczy odkrywania wartości cierpienia i daje osobom chorym, często przebywającym w izolacji, poczucie wspólnoty. Przypomnijmy, że pismo w formie listu do chorych ukazuje się w Polsce od czerwca 1930 r.

„Apostolstwo Chorych”
ul. Warszawska 58
40-008 Katowice
tel. (32) 251-21-52
Wydawca: Polski Sekretariat Apostolstwa Chorych, www.apchor.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2014-02-05 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Pierwsza Komunia św. musi być „teatrem”? Coraz częściej to przestrzeń sporów o dekoracje, oprawę muzyczną i estetykę

2026-05-12 17:26

[ TEMATY ]

I Komunia św.

Karol Porwich

Pierwsza Komunia Święta coraz częściej staje się przestrzenią sporów o dekoracje, oprawę muzyczną i estetykę uroczystości - zauważa ks. Bartosz Mikrut z projektu zpasjidoliturgii.pl. Duszpasterz w rozmowie z KAI podkreśla, że najważniejszym wymiarem tego dnia powinno być duchowe przeżycie spotkania z Chrystusem w Eucharystii, a nie „emocjonalno-estetyczna otoczka” czy tworzenie z liturgii spektaklu.

- Jedni chcą radosne piosenki z pokazywaniem, innym zależy na tym, by dziecko coś czytało albo mówiło wierszyk. Kolejna grupa będzie się spierać o kolor kwiatów, dekoracje na ławkach i czy dzieci będą miały rękawiczki, czy nie - zauważa duchowny. Dodaje przy tym, że „nieraz to rodzice bardziej przeżywają sferę wizualną, estetyczną, emocjonalną niż duchowo”.
CZYTAJ DALEJ

Abp Szal w Watykanie: ruszają starania o beatyfikację nowych męczenników

2026-05-14 08:11

[ TEMATY ]

Watykan

proces beatyfikacyjny

abp Adam Szal

Leon XIV

Vatican Media

Leon XIV i abp Adam Szal

Leon XIV i abp Adam Szal

O nowych procesach beatyfikacyjnych świadków wiary z czasów II wojny światowej mówił Leonowi XIV metropolita przemyski abp Adam Szal. Jak podkreślił, archidiecezja chce kontynuować dzieło przypominania o męczennikach i świadkach wiary, inspirowana m.in. beatyfikacją rodziny Ulmów.

Na zakończenie audiencji ogólnej abp Szal miał możliwość krótkiej rozmowy z Ojcem Świętym. „Najpierw przekazałem pozdrowienia i poprosiłem o błogosławieństwo dla archidiecezji, ale także dla sprawy, którą chcemy rozpocząć, a właściwie kontynuować, a więc sprawy beatyfikacji nowych męczenników” – powiedział naszym mediom arcybiskup.
CZYTAJ DALEJ

Bp Mendyk: wszystko zależy od naszej więzi ze Zmartwychwstałym

2026-05-14 17:06

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

Zmartwychwstały

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Marek Mendyk, biskup świdnicki

Bp Marek Mendyk, biskup świdnicki

Biskup świdnicki Marek Mendyk w słowie skierowanym do czytelników miesięcznika „w-Akcji” i portalu wAkcji24.pl przypomniał, że prawdziwa odnowa Kościoła i skuteczność ewangelizacji nie rodzą się wyłącznie z ludzkich działań, rytuałów czy moralnych wysiłków, ale z mocy Ducha Świętego oraz osobistej więzi ze Zmartwychwstałym Chrystusem.

„Rozpoczęliśmy piękny miesiąc. Maj zwykle kojarzy się nam z Maryją, Matką Jezusa, którą czcimy, kochamy i której powierzamy nasze codzienne troski” - napisał bp Mendyk. Zaznaczył jednak, że w tym czasie warto zwrócić uwagę także na Osobę Ducha Świętego. Jak podkreślił, „to On - Duch Święty jest tym, który buduje Kościół; żywy związek człowieka z Bogiem, a zarazem głęboki związek ludzi pomiędzy sobą (…) A zatem to nie ludzki rytuał, nie sam kult ani nawet sama moralność”. Biskup przywołał także postawę Apostołów, którzy mimo prześladowań trwali w głoszeniu Ewangelii, ponieważ „wiedzieli, że ich jedyną mocą jest Duch Święty. On utwierdza ich wiarę i napełnia radością”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję