Zespół Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie świętuje w tym roku jubileusz 65-lecia działalności.
Początki szkolnictwa muzycznego w naszym mieście sięgają XIX w. zapoczątkowane przez prywatne szkoły muzyczne. Prowadziło je m.in. Kółko Literacko-Muzyczne, później Towarzystwo Ochotniczej Straży Pożarnej, a także Towarzystwo Muzyczne „Lutnia”. Z powodu trudności finansowych szkoła została rozwiązana. Dopiero 1 października 1944 r. reaktywowano Towarzystwo Szkoły Muzycznej, które wraz ze Związkiem Muzyków Polskich utworzyło szkołę muzyczną. Działalność dydaktyczną szkoła rozpoczęła w dwa tygodnie później w budynku pryz ul. Sobieskiego.
Pierwszym jej dyrektorem był Marian Waigt. Z czasem szkoła przechodziła zmiany w swoim charakterze. Przez pewien czas był to Instytut Muzyczny, później w połączeniu z prywatną szkołą umuzykalniającą powstała Miejska Szkoła Muzyczna, dająca możliwości zdobycia zawodu nauczyciela muzyki albo uprawiania zawodu muzyka. W styczniu 1950 r. szkoła została upaństwowiona, uzyskując tym samym stałą bazę materialną.
Szkoła Muzyczna cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Brakowało miejsc, a także rosły oczekiwania ze strony uczniów w dziedzinie wyższego wykształcenia. Dlatego podjęto rozbudowę budynku przy ul. Sobieskiego. 23 czerwca 1956 r. uroczystym koncertem prof. Feliksa Rączkowskiego uświetniono otwarcie odnowionego budynku.
W 1997 r. powstała Szkoła Muzyczna II st., a wcześniej Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st.
23 października 2002 r. Zespół Szkół Muzycznych otrzymał imię Wojciecha Kilara, światowej sławy kompozytora, który był uczniem tej rzeszowskiej szkoły i tutaj rozpoznał swoje powołanie muzyczne i kompozytorskie. Prof. Wojciech Kilar był także honorowym gościem uroczystości jubileuszowych. Przez lata swojej działalności szkoła wydała wielu znamienitych twórców kultury w dziedzinie muzyki i śpiewu.
W uroczystość św. Józefa społeczność szkolna wraz z rodzicami uczniów i sympatykami Szkoły na Mszy św. w bazylice Ojców Bernardynów dziękowała za lata działalności. Mszy św. przewodniczył o. Rafał Klimas, proboszcz i kustosz sanktuarium wraz ks. prał. Henrykiem Wojdyło, proboszczem z parafii Bożego Ciała w Rzeszowie. Kazanie wygłosił o. Wiktor Tokarski OFM.
Po południu jubileusz uświetnił koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli w Filharmonii Rzeszowskiej.
Kamila Sellier, która doznała urazu twarzy podczas ćwierćfinałowego biegu na 1500 m olimpijskiej rywalizacji w short tracku w Mediolanie, przeszła zabieg, po którym została na noc w szpitalu na obserwacji - poinformowała attache prasowa Katarzyna Kochaniak-Roman.
Another look at the horrible Kamila Sellier speed skating accident. When it is slowed down like this you can see how close it was to leaving her partially blinded. pic.twitter.com/cefobBcW7V
W piątek po południu ekipy budowlane zakończyły montaż krzyża na centralnej wieży bazyliki Sagrada Familia w Barcelonie. Prace prowadzono w obecności licznie zgromadzonych pod bazyliką mieszkańców miasta i turystów, którzy owacją przyjęli zakończenie montażu wieży, najwyższego punktu świątyni. Wieża Jezusa jest jedną z sześciu wież bazyliki. Podsumowując piątkowe prace Fundacja Sagrada Familia koordynująca przedsięwzięcie, przekazała, że zakończenie montażu krzyża jest „kamieniem milowym, który dopełnia najwyższą wieżę” bazyliki Świętej Rodziny.
Podziel się cytatem
Budowana od 1882 r. w centrum stolicy Katalonii świątynia w poprzednich latach była odwiedzana rocznie przez około 4,5 mln turystów z całego świata. W związku z pandemią koronawirusa liczba zwiedzających spadła drastycznie w latach 2020-2022.
Droga Krzyżowa w intencji osób skrzywdzonych przez duchownych i osoby pracujące i posługujące w Kościele
Pierwszy piątek Wielkiego Postu obchodzony jest jako Dzień pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich. To dzień pokuty, refleksji i odpowiedzialności.
Po Mszy św. kościoła stacyjnego w parafii Najświętszego Serca Jezusowego nabożeństwu Drogi Krzyżowej, podczas której wierni modlili się w intencji osób dotkniętych przemocą seksualną ze strony ludzi Kościoła, przewodniczył ojciec biskup iotr Kleszcz. - Najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, to stanąć w prawdzie, powiedzieć, jak było i co zrobić, żeby do takich sytuacji już nigdy więcej nie doszło. Jestem dumny z mojego Kościoła, że potrafi stanąć w prawdzie! – mówił wcześniej w homilii bp Kleszcz, jednocześnie przepraszając w imieniu Kościoła za takie zachowania.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.